رگلاژ و تنظیم پنجره دوجداره پی وی سی  و آلومینیوم یکی از مهمترین موارد موثر در عایق بندی درها و پنجره ها در برابر سرما و گرما و همچنین آلودگی های صوتی می باشد ولی نحوه رگلاژ پنجره دوجداره با توجه به نوع عملکرد یراق آلات پنجره متفاوت است. با این حال در برخی از موارد به علت نصب غیر استاندارد پنجره و یا عدم توجه در هنگام نصب، در رگلاژ بودن درها و پنجره ها  مشکلاتی بوجود می آید که باعث عدم عملکرد مناسب پنجره ها و درهای دوجداره می شود به طور مثال می توان به ورود صدای مزاحم به داخل ساختمان ، ورود سرما و گرد و خاک از اطراف لنگه های بازشو پنجره دو جداره ، مشکلاتی در عملکرد باز و بسته شدن در و پنجره ، باز نشدن دستگیره ، عدم عملکرد صحیح یراق آلات و مشکلاتی در تغییر حالت های بازشو به یکدیگر (تغییر حالته تک حالته به دو حالته) اشاره کرد.در تعمیر در و پنجره دوجداره رگلاژ بودن پنجره از اهمیتی بالایی برخوردار است

با استفاده از رگلاژ مناسب در و پنجره دوجداره پی وی سی و آلومینیوم ، می توان تا حدزیادی این مشکلات را حل کرد.

رگلاژ پنجره دوجداره شامل تنظیم دقیق لولاها، یراق اصلی و شیشه‌‌های لنگه بازشوی پنجره می‌باشد. به طور کلی تمامی درها و پنجره‌های دوجداره پی وی سی و آلومینیومی قابل رگلاژ و تنظیم می‌باشند

چرا باید رگلاژ بودن پنجره دوجداره را جدی گرفت

جلوگیری کردن از تبادل حرارتی، ورود گرد و غبار و آلودگی های صوتی به داخل ساختمان از جمله دلایلی است که موجب تعویض پنجره قدیمی با درها و پنجره های دوجداره از جمله پی وی سی و آلومینیوم می شود. این عملکرد علاوه برکیفیت و استاندارد بودن اجزاء مصرفی مانند پروفیل پنجره ، شیشه دوجداره و یراق آلات، به کیفیت و رعایت استانداردهای فرآیند تولید و نحوه نصب اصولی و استاندارد نیز وابسته است. از آن جهت که زمان انجام این دو کار نباید فاصله ای بین لنگه بازشو و قاب در زمان تولید پنجره دوجداره و دیوار در زمان نصب، باقی بماند که البته هردوی آنها قابل حل کردن می باشد. برای رفع مورد اول از رگلاژ لولای پنجره دوجداره و برای رفع مورد دوم از فوم و چسب مخصوص برای درزگیری استفاده می شود.

رگلاژ نبودن یراق آلات در و پنجره دوجداره باعث به وجود آمدن مشکلاتی از قبیل سختی در باز و بسته کردن پنجره های دو جداره، عدم روان حرکت کردن دستگیره، فاصله پیداکردن میان لنگه بازشو و فریم، اختلال در تغییر حالت های بازشو برای این تجهیزات و عملکرد نامطلوب آن می شود.

مهمترین نقشی که در و پنجره دوجداره در ساختمان دارد عایق بندی پنجره دوجداره در مقابل سرما و گرما و همچنین آلودگی های صوتی و رفع صدای مزاحم می باشد.در صورت رگلاژ نبودن درها و پنجره ها ،ورود سرما از اطراف لنگه های بازشو پنجره دو جداره، به وجود آمدن اشکالاتی در عمل باز و بسته شدن در و پنجره ، باز نشدن دستگیره، عمل نکردن صحیح یراق آلات و مشکلاتی در تغییر حالتهای بازشو به یکدیگر(تغییر حالته تک حالته به دو حالته) را مشاهده خواهیم کرد.

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره تک حالته

برای این کار ابتدا می بایست کاور لولای درب و پنجره تک حالته را باز کنید و سپس با آچار آلن یا پیچ گوشتی کاور را آزاد و جابجا کنیم. جهت رگلاژ ، لنگه بازشو پنجره تک حالته را می بایست در محور افقی و عمودی جابجا کنیم. با چرخش ساعتگرد پیچ، لنگه به سمتت بالا حرکت می کند. همچنین در صورت چرخش آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد. رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را به صورت موازی انجام می دهیم تا به حالت مناسب و صحیح باز و بسته شدن برسد. درصورت لزوم باید از لولای قابل تنظیم استفاده شود. لولاهای قابل تنظیم علاوه بر رگلاژ ساده توانایی تحمل وزن تا ۲۰۰ کیلوگرم را نیز دارند و در عایق بندی پنجره تک حالته نیز نقش مهمی ایفا می کند.

نحوه رگلاژ پنجره دو جداره دوحالته

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره پی وی سی توسط لولای پایین، لولای اهرمی و لولای بالا امکان پذیر می باشد. لولای پایین به وسیله دو پیچ با حفره شش ضلعی می تواند قابلیت جابجایی لنگه را فراهم کند. ولی در لولای بالا، روی لولا پیچی وجود ندارد و پبچ این قسمت در اهرم لولا و در قسمت بالای لنگه ی بازشو قابل مشاهده است. جهت رگلاژ ابتدا کاور لولای پایین را بیرون بکشید تا پیچ هایی با حفره شش ضلعی مشاهده شود. پیچی که به صورت عمودی وجود دارد برای حرکت لنگه به سمت بالا و پایین است و پیچ دوم برای حرکت در جهت چپ و راست تعبیه شده است.

نحوه رگلاژ پنجره دو جداره کشویی

در پنجره کشویی حرکت لنگه برخلاف پنجره های لولایی چرخشی نبوده و در یک مسیر تقسیم بر طرفین انجام می شود. پروفیل پنجره دوجداره کشویی دارای ریل هایی است که از طریق غلطک ها به صورت افقی باز و بسته می شود. در واقع غلطک های پنجره کشویی به صورت ریلی در نوع “تک ریل” و “جفت ریل” وجود دارد که این موجب تفاوت رگلاژ آن ها می شود. جهت انجام رگلاژ پنجره دو جداره کشویی ابتدا می بایست لولای پنجره دوجداره را باز کنید. پیچ عمودی حفره ها را در جهت بالا و پایین حرکت دهید. پیچ دوم پنجره را در جهت چپ و راست به صورت موازی برابر با پیچ عمودی پنجره حرکت دهید.

رگلاژ پنجره دوجداره آلومینیومی

در و پنجره‌های پی وی سی در گذر زمان بیشتر از پنجره‌های آلومینیومی از رگلاژ خارج می‌شوند. و علت آن استفاده نادرست از پنجره و ایراد در نصب اولیه و بروز بلایای طبیعی و … می‌باشد.

در و پنجره دوجداره آلومینیومی در حالت کلی به صورت در و پنجره پی وی سی  تنظیم می‌گردد اما نیاز به تخصص بیشتری دارد. زیرا ساختار یراق آلات در و پنجره آلومینیومی دارای پیچیدگی منحصر به فرد است و با تجربه و تخصص به دست می‌آید. پنجره دو جداره آلومینیومی کار بسیار دشواری در مقابل رگلاژ پنجره پی وی سی است و هزینه و زمان بیشتری را نیز طلب می‌کند.

رگلاژ پنجره دوجداره پی وی سی

مهم‌ترین نقش در و پنجره‌های دوجداره عایق‌بندی در گرما و سرما و آلودگی‌های صوتی است  و رفع افتادگی پنجره به اصلاح رگلاژ و تنظیم پنجره به عایق بودن درها و پنجره ها کمک می کند. می توان گفت رگلاژ پنجره پی وی سی می‌تواند کیفیت و کارایی اولیه را به پنجره‌ها باز گرداند تا این پنجره‌ها بتوانند نقش خود را در صرفه جویی انرژی ساختمان‌ها ایفا کنند. پنجره‌ها عموما از نقاط مختلفی قابلیت رگلاژ دارند که به شرح زیر است:

رگلاژ یراق آلات

 لولا و یراق اصلی پنجره (اسپانیولت)او از جمله مواردی هستند که در بحث رگلاژ پنجره‌های دوجداره نقش کلیدی را ایفا می‌کنند و تکنسین ها باید پس از نصب پنجره ، از نحوه درست عملکرد آنها مطمئن شوند.

در ابتدا باید کاور لولا را خارج کنیم، برای این کار پنجره را باز کرده سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار، کاور را آزاد کرده و جابه جا می‌کنیم. و در دو مرحله عمودی و افقی عمل رگلاژ را انجام می‌دهیم

۱. رگلاژ افقی لنگه بازشو

برای رگلاژ افقی، لنگه بازشو در یا پنجره دو جداره باید در محور افقی و عمودی جابجا شود. برای حرکت در محور افقی با استفاده از آچار آلن ۵ میلی متری پیچ رگلاژی را که به صورت افقی است باز و بسته می‌کنیم. با باز و بسته کردن پیچ، لنگه بازشو در یا پنجره یو پی وی سی به صورت افقی حرکت می‌کند و جابه جا می‌شود. تا زمانی پیچ را حرکت می‌دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو در جهت افقی، عدمِ انطباق رفع شود.

۲. رگلاژ عمودی لنگه بازشو

برای رگلاژ عمودی ابتدا کاور لولای درب و پنجره دوجداره را باز می‌کنیم. سپس با استفاده از آچار آلن، پیچ را می‌گردانیم، با چرخاندن ساعتگرد پیچ، لنگه بازشو به سمت بالا و در صورت چرخاندن آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

نکته مهم: رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را به صورت موازی انجام می‌دهیم تا لنگه بازشوی پنجره به حالت مناسب و صحیح باز و بسته شدن برسد.

رگلاژ شیشه پنجره

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پنجره دوجداره، شیشه دوجداره است که در بحث رگلاژ نیز تاثیر بسزایی دارد. تعمیرکار پنجره و یا نصاب شیشه پنجره دوجداره با استفاده از قطعات پلاستیک که مخصوص تنظیم وزن شیشه دوجداره است و در زیر شیشه‌ها قرار می دهد ،که این کار علاوه بر فیکس شدن شیشه داخل فریم پنجره دوجداره به تنظیم وزن شیشه نیز کمک کرده در نتیجه رگلاژ پنجره به صورت اصولی و دقیق انجام می شود.بدهی است از رگلاژ خارج شدن شیشه باعث عدم تعادل وزن شیشه در قسمت بازشو می شود . خارج شدن از رگلاژ باعث شکسته شدن لولای پنجره دوجداره و همچنبن شکسته شدن شیشه دوجداره می شود .تعویض شیشه شکسته و تعویض لولای شکسته و تعویض شیشه شکسته بیشترین میزان درخواست تعمیرات در مجموعه وینیفیکس میباشد

چه زمانی پنجره دو جداره نیاز به رگلاژ دارد؟

پنجره ها در دو زمان هنگام نصب و پس از نصب نیاز به رگلاژ پیدا می‌کنند:

1-رگلاژ هنگام نصب

در واقع بلافاصله پس از نصب، پنجره باید توسط نصاب در موارد زیر چک و رگلاژ شود:

  • فاصله‌ای بین قاب بازشو و ثابت برای ورود و خروج هوا و صوت وجود نداشته باشد.
  • بازشوی پنجره باید روان و به آسانی باز شود.
  • بین فریم پنجره و دیوار فاصله‌ای نباشد.
  • شیشه پنجره کاملا فیکس باشد.

2-رگلاژ پس از نصب

اگر پنجره در زمان نصب توسط افراد مجرب صورت بگیرد. الزام به رگلاژ نمودنِ پس از نصب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در بعضی از موارد مانند نشست ساختمان در سازه های نوساز و یا استفاده بیش از حد از لنگه بازشوی پنجره نیاز است برای رگلاژ و تنظیم پنجره دو جداره اقدام شود تا همانند روزهای اول به خوبی عمل کرده و کاملا عایق شود.

در هنگام رگلاژ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در فرایند تولید پنجره‌های دو جداره نباید فاصله‌ای میان لنگه بازشو و فریم اصلی باقی بماند که اگر فاصله وجود دارد باید تنظیم و رگلاژ پنجره صورت بگیرد. و اگر در مراحل نصب فاصله‌ای میان پنجره و دیوار باقی بماند باید با استفاده از فوم و چسب مخصوص درزگیری شود.

رگلاژ نکردن پنجره‌های دوجداره پی وی سی و آلومینیوم مشکلاتی از قبیل؛ افتادگی لنگه بازشو، سختی در باز و بسته شدن پنجره، عدم حرکت روان دستگیره، فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم، مشکلات در تغییر حالت‌های بازشو و عملکرد نامناسب آن می‌شود.

مزایای رگلاژ پنجره‌های دوجداره

رگلاژ پنجره دوجداره چقدر زمان می برد؟

مدت زمانی که برای رگلاژ و تنظیم قطعات پنجره نیاز است به سه عامل کلیدی بستگی دارد. که به ترتیب برابر است با :

  • نوع پنجره‌ای که قرار است رگلاژ شود
  • ابعاد و میزان ارتفاع
  • تخصص تعمیرکار

پنجره دوجداره براساس نوع عملکردی که دارد، در برابر نفوذ  آب باران ،گرد و غبار و سرما مقاومت می‌کند اما اگر احساس کردید در زمستان خاک و سرما به داخل خانه نفوذ می‌کند و باز و بسته کردن درب پنجره روان نیست و به سختی انجام می‌شود، رگلاژ پنجره دوجداره اجتناب ناپذیر است. درحقیقت، رگلاژ کردن باعث عملکرد صحیح پنجره دوجداره و جلوگیری از مشکلات مختلف می‌شود.

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی