هرچند که پنجره‌های دوجداره بسیار مقاوم هستند ولی نیاز به تعمیر و نگهداری دارند .گاهی ممکن است برای پنجره‌های دوجداره شما اشکالاتی پیش‌آمده باشد که شما، دقت کافی نداشته باشید و به آن توجه نکنید. همین امر باعث بیش‌تر شدن آسیب و عملکرد بد پنجره در طولانی‌مدت می‌شود. در اینجا به لزوم توجه به تعمیر در و پنجره دوجداره می‌پردازیم، مواردی که ممکن است یک پنجره‌ دوجداره نیاز به تعمیر داشته باشد.

کار آیی پنجره در هر فصل از سال مهم است ولی با شروع فصل سرما و نفوذ هوای سرد به ساختمان از اهمیت بالاتری برخوردار است. اگر از عملکرد درست پنجره‌های دوجداره خود مطمئن باشیم می‌توانیم بگوییم در و پنجره دوجداره بهترین سازه در ساختمان است که از اتلاف انرژی گرمایی در زمستان جلوگیری می‌کند و باعث کاهش هزینه می‌شود. با تعمیر در و پنجره دوجداره می‌توانیم روزهای گرم‌تری را در فصل زمستان در کنار خانواده خود داشته باشیم.

گروه تعمیرات در و پنجره وینیفیکس در کنار شماست . شما میتوانید از بازدید و مشاوره مجموعه جهت برآورد هزینه استفاده و در صورت نیاز با ما تماس داشته باشید .

رگلاژ و رفع سفت باز و بسته‌شدن

یکی از تعمیرات مهم در و پنجره دوجداره، تنظیم و به تعادل رساندن دوباره وزن بازشو پنجره دوجداره بر روی لولا، به‌منظور عایق‌بندی و باز و بسته‌شدن آسان در و پنجره دوجداره است که به آن در اصطلاح رگلاژ می‌گویند. اگر موقع بازکردن پنجره حرکت روان ندارد و گیر می‌کند و یا به‌سختی بسته می‌شود با یک رگلاژ ساده مشکل برطرف می‌شود. بر اثر عوامل زیادی پنجره از حالت رگلاژ خارج می‌شود و می‌توان گفت، با خارج‌شدن  در و پنجره دوجداره از رگلاژ، یراق‌آلات در و پنجره عملکرد خوبی ندارد ولی به‌سادگی می‌توان با کمترین هزینه کار آیی پنجره را بالا برد

گاهی اوقات نیز پنجره‌های دوجداره در هنگام باز و بسته‌شدن حالت افتادگی. این دسته از پنجره‌ها هم  نیاز به رگلاژ و تنظیم دقیق وزن بازشو پنجره  دارند. برای آنکه ایراد آن‌ها رفع شود، رگلاژ نیاز دارند. بهتر است جهت تعمیر در و پنجره دوجداره با یک تعمیرکار پنجره دوجداره تماس بگیرید.

.

نحوه تعمیر در و پنجره دوجداره

 1. اولین کاری که در رگلاژ باید انجام دهید، خارج‌کردن پوشش روی لولای پنجره رگلاژی است. برای انجام این کار پنجره را باز کنید و سپس پوشش لولا را با استفاده از یک پیچ‌گوشتی یا آچار آلن آزادکرده و جابه‌جا کرد.
 2. در این مرحله باید بتوان لنگه بازشو پنجره دوجداره را در محور افقی و عمودی آن جابه‌جا کرده و حرکت داد. برای اینکه پنجره بتواند در محور افقی حرکت کند باید پیچ رگلاژی را که به‌صورت افقی است با استفاده از آچار آلن 5 میلیمتری باز و بسته کرد. وقتی پیچ رگلاژی لنگه بازشوی پنجره دوجداره را باز و بسته کنید، آنگاه پنجره به‌صورت افقی حرکت کرده و جابه‌جا می‌شود. پیچ را تا جایی باید حرکت داد که وقتی لنگه بازشو را در جهت افقی می‌بندید، عدم انطباق به طور کامل برطرف شده و رگلاژ به طور صحیح انجام شود.
 3. برای اینکه رگلاژ در حالت عمودی پنجره به‌صورت دقیق انجام شود، باید از پیچ بالای لولای 3D و آچار آلن 4 میلیمتری استفاده کنید. اول‌ازهمه باید کاور لولای پنجره را بازکرده و به کمک آچار آلن پیچ را برگردانید. اگر پیچ را در جهت ساعت‌گرد بچرخانید، لنگه بازشو به‌طرف بالا و اگر آن را پادساعت‌گرد بچرخانید، در جهت پایین حرکت خواهد کرد. برای اینکه رگلاژ به‌صورت کامل و صحیح انجام گیرد، رگلاژ در هر دو جهت افقی و عمودی باید به‌صورت موازی انجام شده تا پنجره بتواند به بهترین شکل ممکن باز و بسته شود

اهمیت تعمیر در و پنجره دوجداره

اگر در زمستان‌ها احساس می‌کنید سرما از گوشه‌وکنار پنجره وارد اتاقتان می‌شود، یا در تابستان‌ها سرمای کولر و لوازم سرمایشی از اطراف پنجره خارج می‌شود و در نتیجه خانه به‌اندازه کافی خنک نمی‌شود و حتی اگر احساس می‌کنید از اطراف پنجره گردوغبار زیادی هر روز وارد خانه می‌شود، اشکال کار از نصب پنجره دوجداره روی دیوار است. پس در قدم اول بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید و پنجره دوجداره را بررسی کنید. اگر تشخیص داده شد که درزهای پنجره دوجداره ایراد دارد، باید برای تعمیر آن اقدام شود و عایق‌بندی مجدد صورت بگیرد

اصلاح صداگیری پنجره‌های دوجداره

یکی از مزیت‌ها و برتری‌های پنجره‌های دوجداره، آن است که عایق صدا هستند و مانع ورود سروصدای بیرون به داخل ساختمان می‌شوند؛ بنابراین اگر پنجره‌های دوجداره اطراف شما، آلودگی‌های صوتی محیط خارجی را به داخل ساختمان  منتقل می‌کنند، لازم است که با یک متخصص تعمیرات در و پنجره دوجداره تماس بگیرید و از او درخواست کنید که برای بررسی پنجره‌ها مراجعه کند. معمولاً زمانی که در و پنجره دوجداره از رگلاژ خارج می‌شود مشکلاتی از قبیل: ورود سروصدای مزاحم به داخل ساختمان، ورود گردوخاک، عدم عایق بودن پنجره در برابر سرما و گرما، عدم حرکت درست پنجره، باز نشدن دستگیره، درست کار نکردن یراق‌آلات و تغییر حالت‌های بازشو پنجره و… به وجود می‌آید

تعویض شیشه دوجداره شکسته

اگر شیشه دوجداره شما آسیب‌دیده باشد یا براثر ضربه ترک‌خورده باشد و حتی اگر شکسته باشد، کار آیی پنجره دوجداره شما پایین می‌آید و نیمی از کاربردهای آن تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. به همین منظور، در صورت آسیب رسیدن به شیشه دوجداره، بهتر است هر چه سریع‌تر اقدام به تعویض شیشه کنید و در نظر داشته باشید استفاده از شیشه دوجداره مرغوب بر کارایی پنجره تأثیر مستقیم دارد.

دلیل بخار زدگی بین دو صفحه شیشه دوجداره

استفاده از تمیز کننده‌های شیمیایی برای نظافت شیشه‌ها، به درزگیر پنجره آسیب می‌زند و عایق‌بندی آن را از بین می‌برد. درصورتی‌که بخار زدگی بین سطوح شیشه‌ها در کمتر از یک سال اتفاق بیفتد علت اصلی آن مربوط به کیفیت ساخت پنجره دوجداره است.

پیداکردن علت اصلی بخار کردن شیشه دوجداره بسیار اهمیت دارد. زمانی که بین دوجداره شیشه‌ها قطرات آب و عرق را مشاهده کردید حتماً به دنبال دلیل آن بگردید و به‌خوبی آن را بررسی کنید. امیدواریم از این مطلب نهایت استفاده را برده باشید.

تشکیل بخار بین دو صفحه شیشه دوجداره

ایجاد بخار بین دو صفحه شیشه دوجداره مشکل بزرگی محسوب می‌شود. وجود بخار بین دو شیشه نشان‌دهنده این است که عایق‌بندی پنجره دوجداره به‌خوبی صورت نگرفته است. این اتفاق معمولاً در ساختمان‎های قدیمی که از نصب پنجره‌شان بیش از ۱۰ سال گذشته باشد می‌افتد و یا در هنگام نصب پنجره دوجداره نصاب شیشه دوجداره دقت لازم را نداشته و شیشه قبل از اینکه در جای خود قرار بگیرید ضربه خورده و باعث جابه‌جا شدن دو لت شیشه  و ازبین‌رفتن عایق‌بندی شیشه شده است لذا رعایت اصول نصب از الزامات نصب در و پنجره دوجداره است .

روش ازبین‌بردن بخار شیشه دوجداره چیست؟

در حالت عادی نباید شاهد وجود هیچ‌گونه بخاری روی شیشه دوجداره باشیم، ولی درصورتی‌که این اتفاق افتاد باید به دنبال راه‌حل باشیم. پیداکردن علت بخار کردن شیشه بسیار مهم است. زمانی که در بین دوجداره، بخار آب مشاهده کردید حتماً باید به دنبال علت این مشکل و روش‌های ازبین‌بردن آن بروید.

بدترین نوع بخار که ازبین‌بردن آن هم نسبتاً سخت است و ظاهر پنجره را زشت می‌کند، بخار زدگی در فاصله میانی دوجداره پنجره است. ایجاد بخار در بین دوجداره شیشه می‌تواند دلایلی مانند شکستن شیشه دوجداره، جنس بی‌کیفیت و نصب نامناسب داشته باشد. در ادامه به شما روش‌هایی برای ازبین‌بردن بخار شیشه دوجداره را معرفی می‌کنیم.

تعویض شیشه

اولین و بی‌دردسرترین راه برای ازبین‌بردن بخار بین شیشه دوجداره، تعویض شیشه است. تجمع بخار در بین شیشه‌ها نشانه ازبین‌رفتن کارایی و کیفیت شیشه دوجداره است. اگر روی شیشه ترک و یا شکستگی مشاهده کردید باید به این نکته پی ببرید که شیشه دوجداره شما عمر طولانی نخواهد داشت و حتماً باید هر چه سریع‌تر نسبت به تعویض شیشه شکسته اقدام کنید. درصورتی‌که عایق‌بندی شیشه دوجداره مشکل داشته باشد، احتمال اینکه بتوان آن را تعمیر کرد و دوباره از آن استفاده کرد زیاد است. اگر شیشه دوجداره شما بخار گرفت و امکان عوض‌کردن آن وجود نداشت می‌توانید از روش‌های دیگری استفاده کنید.

تعویض یا تعمیر یراق‌آلات شکسته

برای آنکه پنجره شما به‌درستی باز و بسته شود، باید یراق‌آلات آن درستکار کنند؛ بنابراین اگر احساس کردید، برخی یراق‌آلات شکسته یا آسیب‌دیده‌اند، بهتر است سریعاً برای تعویض آن‌ها اقدام کنید. البته برخی اشکالات با تعمیر حل می‌شوند، اما تعمیر آن‌ها نیاز به یک متخصص آموزش‌دیده دارد. اگر برای تعمیر یراق‌آلات خودتان اقدام نکنید، ممکن است باعث ازبین‌رفتن کار آیی آن‌ها، شکسته شدن و یا استهلاک زودهنگام و در نتیجه مجبور به تعویض کامل یراق‌آلات پنجره شوید

دلایل خرابی اسپانیولت پنجره‌های دوجداره

دلایل خرابی اسپانیولت تنها جنس و نحوه استفاده می‌تواند دخیل باشد اما از لحاظ منطقی برای ایجاد مشکل در این بخش عوامل زیادی همچون: عدم رگلاژ پنجره دوجداره آلومینیوم و  یوپی‌وی‌سی که بیشتر در شیشه دوجداره اتفاق می‌افتد و موجب بار اضافی در زاماک شده و نگه‌داری توپی را دچار اخلال کرده و  موجب شکستگی می‌گردد.

یکی از دلایل خراب‌شدن اسپانیولت نصب غیراصولی  این یراق است  که در موارد متعددی در مدت‌زمان کوتاهی موجب ازکارافتادگی شده و هزینه تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره را برای شما به ارمغان می‌آورد.

همچنین نصب غیراصولی و غیراستاندارد در و پنجره دوجداره و استفاده از لولا یراق‌آلات غیراستاندارد و نامرغوب نیز می‌تواند باعث استهلاک اسپانیولت پنجره شود.

اصلاح درزبندی و عایق‌بندی پنجره دوجداره

درزبندی و عایق‌بندی پنجره دوجداره بسیار مهم است. اگر درزبندی و عایق‌بندی پنجره‌ها درست نباشد یا با مرور زمان خراب شده باشد، کار آیی اصلی پنجره از بین می‌رود و پنجره دوجداره، دیگر فرقی با پنجره‌های قدیمی نخواهد داشت و مشکلاتی مانند صدای مزاحم و نفوذ هوای سرد به داخل ساختمان می‌شود؛ بنابراین لازم است که هرچند وقت یک‌بار درزبندی و عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره را کنترل و چک شوند و به کمک یک متخصص تعمیر کنید

مزایای درزگیری پنجره دوجداره یوپی‌وی‌سی

1- کاهش مصرف انرژی

هزینه انرژی در ایران بیش از 100 درصد از ده سال گذشته تاکنون افزایش‌یافته است. بیش از نیمی از انرژی مصرف شده در خانه‌های ایرانیان برای تأمین انرژی دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی، خنک نگه‌داشتن در تابستان و گرم‌کردن منزل در زمستان مصرف می‌شود. خنک نگه‌داشتن در تابستان و گرما در زمستان می‌تواند گران باشد، به همین دلیل است که شیشه دوجداره یک راه‌حل هوشمند است.

طبق آمار مردم ایران بیشترین سرانه مصرف گاز طبیعی را در سطح جهانی را دارند. این حجم از گاز که در زمستان به روزانه 60 میلیون مترمکعب می‌رسد که بیشتر صرف گرم‌کردن خانه‌ها در زمستان می‌شود و بخش قابل‌توجهی از این انرژی از طریق در و پنجره‌های قدیمی به هدر می‌رود.

خبر خوب این است که نصب در و پنجره‌های دوجداره یکی از مؤثرترین راه‌ها برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان است. کاهش مبلغ قبوض گاز در زمستان به جهت استفاده از پنجره و درب دوجداره الیت حاصل خواهد شد. در طولانی‌مدت و دوره حدود ۵ساله هزینه‌ای که برای نصب پنجره‌های عایق می‌کنید با کاهش قبض گاز و برق جبران خواهد شد.

همچنین در تابستان که گرمای محیط بیرون ساختمان‌ها افزایش میابد مصرف برق به‌شدت افزایش می‌یابد. در سالیان اخیر کشور ایران در فصول گرم با مشکل کمبود برق مواجه شده است. همه ما با قطع برق خانه‌ها و کارخانه‌های تولید مواجه شده‌ایم.

با این اوصاف خبر خوب برای شما استفاده از پنجره‌های چند جداره آلومینیومی است. پنجره‌ها و درهای دوجداره در آب‌وهوای برای آب‌وهوای گرم و سرد محبوب هستند. این پنجره‌ها در مقایسه با پنجره‌های تک جداره بیش از 40 درصد هزینه برق شما را کاهش می‌دهد. قبوض برق در تابستان که به جهت کاهش مصرف برق وسایل سرمایشی و کولرها کاهش خواهد یافت.

پنجره‌ها و درهای دوجداره با محدودکردن جریان هوای سرد یا گرم در داخل و خارج از خانه، به‌عنوان عایق اضافی عمل می‌کنند و آن را در تابستان خنک‌تر و در زمستان گرم‌تر می‌کنند

پنجره‌های دوجداره می‌توانند صدای بیرون از جمله صدای وسایل نقلیه (خودروها، هواپیماها و …) و صداهای دیگر را تا 60 درصد در مقایسه با شیشه‌های تک جداره کاهش دهند. همچنین وجود گاز آرگون می‌تواند به عایق بودن پنجره‌ها کمک شایانی کند.

سازمان جهانی بهداشت دریافته است که قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض صدا می‌تواند به ایجاد استرس، مشکلات خواب کمک کند و سلامتی انسان را به خطر بیندازد.

محصولات دوجداره انرژی صوتی بیشتری نسبت به محصولات تک جداره به دلیل فاصله بین شیشه‌ها و نوع پروفیل (قاب) مصرفی جذب می‌کنند. افزودن شیشه آکوستیک کارایی شیشه دوجداره را در مقابل جذب صدا افزایش می‌دهد.

پنجره‌ها و درهای دوجداره که برای کاهش صدا طراحی شده‌اند، می‌توانند میزان صدای خارجی ورودی به خانه را کاهش دهند.

کوتاه‌کردن ارتفاع لنگه بازشو پنجره در مکان‌هایی که محدودیت وجود دارد

ممکن است پس از نصب پنجره دوجداره جدید متوجه شوید که ارتفاع آن زیاد است و هنگام باز شدن، محدودیتی ایجاد می‌کند. برای آنکه هنگام باز و بسته‌شدن، پنجره‌ها به جایی گیر نکند و راحت‌تر بتوانید از پنجره دوجداره استفاده کنید، بهتر است ارتفاع لنگه بازشو پنجره را کوتاه کنید. این کار توسط تعمیرکاران پنجره‌های دوجداره امکان‌پذیر است

تغییر جهت باز شدن پنجره از چپ به راست یا بالعکس

گاهی تصمیم به تغییر دکوراسیون داخلی خانه می‌گیرید، یا حتی برای بازسازی منزل اقدام می‌کنید. در نهایت طراحی شما به‌گونه‌ای می‌شود که برای جهت باز و بسته کردن پنجره‌ها به دردسر می‌افتید. اما باید این خبر خوب را به شما بدهم که امکان تغییر جهت باز و بسته‌شدن پنجره وجود دارد.

.

تعمیر یا تعویض لولاهای آسیب‌دیده و شکسته

لولاهای پنجره دوجداره به‌راحتی آسیب نمی‌بینند. البته ممکن است به دلیل استفاده نادرست، نصب غیرحرفه‌ای یا اتفاقاتی مانند زلزله و نشست ساختمان، دچار آسیب، شکستگی یا جابه‌جایی بشوند. این آسیب باعث می‌شود که کار آیی پنجره دوجداره از بین برود؛ بنابراین بهتر است در صورت مشاهده شکستگی یا آسیب‌دیدگی در لولاهای پنجره دوجداره، برای تعویض یا تعمیر آن‌ها، هر چه سریع‌تر اقدام کنید

در صورت شکستگی لولا چه مشکلاتی پیش می‌آید؟

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین خطرات مخصوصاً در ساختمان‌ها دارای طبقات بالای دو سقوط قسمت بازشو به پایین است شاید در ابتدا عجیب بیاید اما دقیقاً نگهدارنده قسمت بازشو بر روی فریم اصلی  به عهده این لولاها است. در صورت شکستن لولاها و افتادن بازشو امکان شکستن فریم بازشو و حتی شکستن شیشه دوجداره به دلیل فشار مضاعف هست که منجر به تعویض شیشه شکسته  خواهد شد. پس بهتر است نسبت به تعمیر و تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره دراسرع‌وقت اقدام شود تا از زیان‌های ناشی از عدم تعویض به‌موقع جلوگیری شود.

معمولاً شکستن لولای پنجره دوجداره به علت استفاده از لولا و یراق‌آلات نامرغوب در هنگام تولید و یا خارج‌شدن پنجره از حالت رگلاژ اتفاق می‌افتد. تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره یک کار کاملاً فنی و ضروری است و سهل‌انگاری در دیرکرد تعمیرات می‌تواند هزینه‌های سنگینی را به بار آید.

هزینه نگهداری از پنجره UPVC چقدر است؟

پنجره دوجداره در مقایسه با پنجره‌های معمولی تک جداره و فریم‌های آهنی و آلومینیومی، تبادل حرارتی بسیار کمتری دارد. این موضوع موجب صرفه‌جویی زیادی در هزینه انرژی خانوار می‌شود. در مقایسه با این مبلغ، قیمتی که برای تعمیر در و پنجره دوجداره یا رگلاژ می‌پردازید اصلاً زیاد نیست و مرقوم به‌صرفه است .

3 دیدگاه ها

 1. سعید

  برای تعویض گسکتها میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
 2. بابک فرخزادی

  یکی پنجره هام از قسمت جوش ترک خورده آیا قابل حل هست ؟

  پاسخ
  • winifixgroup

   پیشنهاد می شود از بازدید و مشاوره رایگان استفاده کنید تا پنجره کامل بررسی شود و مشکل حل شود

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی