امروزه ورود صدای مزاحم از پنجره ، با افزایش زندگی شهرنشینی و استفاده زیاد از ماشین آلات میزان آلودگی صوتی در سطح شهرها بسیار افزایش یافته است. تحمل این سطح از آلودگی صوتی در زمان استراحت ، کار آسانی نیست. در ساخت خانه های نوساز و یا بازسازی منازل استفاده از پنجره دوجداره به عنوان عایق صدا برای رفع صدای مزاحم از اهمیت زیادی برخوردار است.

آیا پنجره های دوجداره دربرابر ورود صدای مزاحم به داخل ساختمان عایق می باشند؟

پنجره دوجداره از شیشه های دوجدار همراه با گاز آرگون ساخته می شود. پنجره دوجداره مانند یک مانع بین محیط داخلی خانه و محیط بیرون عمل می‌کند و مانع خوبی برای ورود صدای مزاحم به داخل ساختمان است. هرچه تعداد لایه‌های تشکیل‌دهنده این پنجره ها بیشتر باشد، کارایی در جذب صدا و عایق بودن آن بیشتر است

چرا پنجره دوجداره عایق صدا است؟

1- پروفیل پنجره استاندارد یو پی وی سی عایق صدا

پروفیل های استاندارد یوپی وی سی به دلیل حفره ها و کانال‌هایی که دارد، باعث کاهش ورود صدای مزاحم از پنجره دوجداره می شود. هرچه پروفیل یوپی وی سی شما دارای حفره و کانال‌های بیشتری باشد صدای مزاحم  کم‌تری از آن عبور می‌کند. دلیل این امر این است که صوت در منافذ یک پروفیل استاندارد سرعت کم‌تری دارد.

2-شیشه دوجداره عایق صدا در پنجره یو پی وی سی

شیشه دوجداره یکی از مواردی است که باعث عایق شدن پنجره دوجداره در برابر صدای مزاحم محیط می‎ شود. نکته بسیار مهم برای حداکثر کردن عایق صوتی پنجره دوجداره این است که حداقل یکی از جدار پنجره دوجداره از لمینت یا pvb باشد.

نکته دیگری که در رابطه با شیشه پنجره دوجداره به منظورعایق شدن در برابر صدا باید در نظر داشته باشید این است که از شیشه ها با ضخامت ۶-۶ به جای ۴-۶ استفاده  کرد.

3- استفاده از فوم پلی ارتان دورتا دور پنجره یو پی وی سی

یکی دیگر از موارد بسیار مهمی که در رفع صدای مزاحم تاثیر بسزایی دارد، استفاده از فوم پلی ارتان در زمان نصب پنجره است. دور تا دور پنجره دوجداره را باید فوم پلی ارتان تزریق کرد تا تمام حفره‌ها پوشیده شود.مانع از ورود صدای مزاحم از پنجره دوجداره به داخل ساختمان شود. پس از تزریق فوم برای دوام و استحکام کار روی فوم را با چسب سیلیکون کامل درزگیری و عایق بندی می کنند.

دلایل ورود صدای مزاحم بعد از نصب پنجره دوجداره 

در برخی موارد ممکن است بعد از نصب پنجره دوجداره پی وی سی  باز هم صدای مزاحم از پنجره دوجداره به داخل خانه بیاید که دو دلیل عمده دارد که در ساخت پنجره دوجداره رعایت نشده است.

1-در ساخت پنجره دوجداره از لولا معمولی و غیر استاندارد استفاده شده است. استفاده از بهترین برند پنجره که از لولاهای استاندارد و قابل تنظیم در ساخت استفاده می‌کنند، می‌تواند بسیار در این امر تاثیر گذار باشد.زمانیکه پنجره بر اثر موارد متعدد از حالت رگلاژ خارج شده و یا به اصلاح دچار افتادگی می شود ،می توانیم با رگلاژ ساده علاوه بر رفع افتادگی پنجره ،به عملکرد مطلوب یراق آلات دست پیدا کنیم که خود باعث عایق شدن پنجره و رفع صدای مزاحم می شود.

در مرحله بعد تنظیم و رگلاژ بودن در و پنجره دوجداره پی وی سی  باعث عدم ورود سر و صدا شده و در صورت خرابی پنجره و خارج شدن از تنظیمات اولیه بعد از نصب و رگلاژ اولیه حتما باید توسط تعمیرکار متخصص در و پنجره بازدید شده و تمام ایرادات بوجود آمده برطرف شده تا بعد از بستن پنجره کلیه درزهای موجود در اطراف پنجره بسته شده و کاملا کیپ شود.نحوه رگلاژ پنجره دوجداره پس از نصب بسیار حائز اهمیت است و بر عملکرد درست و عمر مفید پنجره تاثیر بسزایی دارد .

مرحله نهایی در صداگیری پنجره های دوجداره پی وی سی ،فوم و چسب کاری اطراف درب و پنجره باید چک شود که با توجه به انبساط و انقباض موجود در پنجره یو پی وی سی معمولا بادخورهایی بین 3 تا 5 میلیمتر در موقع ساخت و نصب در نظر گرفته می شود که حتما جهت عدم ورود سر و صدا و گرد و خاک ونفوذ آب باران باید توسط چسب سیلیکون مخصوص عایق بندی  این پنجره ها درزبندی شود.

در نهایت تعمیرکار پنجره با انجام کلیه موارد فوق و استفاده از تجربیات خود بازدید نهایی را انجام داده تا از کارکرد درست و صحیح یراق آلات و زاماک ها و اتصالات بین یراق آلات ،لولاها و دستگیره و قفلها اطمینان لازم را داشته و باعث کاهش صدای ورودی به داخل منزل و ایجاد آسایش و آرامش هر چه بیشتر در محیط خانه برای شما و خانواده محترمتان می شود.وجود لولای شکسته و یا اسپانیولت نیازمند تعمیر و حتی شیشه شکسته می تواند در عملکرد درست یراق آلات پنجره خلل ایجاد کند .

2-علاوه بر استفاده از یراق آلات مرغوب و قابل  رگلاژ، وجود گاز آرگون در بین دوجداره شیشه های به کار رفته در ساخت در و پنجره های پی وی سی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.گاز آرگون گازی بدون بو و رنگ می باشد که کارخانه شیشه دوجداره با رعایت استانداردهای لازم در بین دوجداره شیشه تزریق و باعث کاهش شدت صوت و تبادل حرارتی از شیشه های دوجداره می شود. اگر از شیشه با ضخامت خوب و یک طرف pvb استفاده شود، شما بعد نصب پنجره یوپی وی سی با این مشکل مواجه نخواهید شد.همچنین رگلاژ شیشه های دوجداره و تنظیم وزن شیشه دوجداره  توسط نصاب شیشه دوجداره یکی از تاثیر گذارترین اقدامات جهت کاهش ورود صدا به داخل ساختمان است .

علت عایق بودن صدا در شیشه دو جداره

پنجره ها ارتباط دهنده فضای داخلی ساختمان با بیرون می باشند. این ارتباط در بر گیرنده مواردی همچون منظره قابل دید، استفاده از نور طبیعی، انتقال صدا در دو سمت پنجره دوجداره است .برخی از این ارتباطات را سودمند دانسته و سعی در استفاده وسیع تر از آن داریم. اما در برخی موارد به منظور حفظ آرامش و آسایش ونیازهای دیگرمان لزوم کاهش و حذف صداهای خارج از ساختمان را داریم. .شیشه دوجداره از ورود صداهای خارج به داخل می تواند جلوگیری نموده و به عنوان عایق صوتی و حرارتی کاربرد دارد. علت عایق بودن صدا در شیشه دو جداره به فاصله دو شیشه و گاز موجود بین شیشه ها مربوط می شود.

مزایای عایق بودن صدا در شیشه های دو جداره

صدای مزاحم هر ساله هزینه های هنگفتی را بر مردم تحمیل می نمایند. آلودگی صوتی یکی از معضلات زندگی شهری محسوب می شود. لذا مسئولین شهرها درصدد یافتن راه حل های کاهش و یا حذف این آلودگی می باشند. این مهم را از طریق انتقال کارخانه ها به خارج از شهرها و نیز معاینات فنی خودروها و ترفندهای دیگر اعمال می کنند. اما به هر حال باز هم آلودگی صوتی در شهرها وجود داشته و باعث آزردگی افراد در منازل و محل های کار می شود. شیشه های دوجداره عایق ورود صدای مزاحم از پنجره دوجداره محسوب می شوند. استفاده از این شیشه ها در ساختمان ها باعث می شود تا بتوانید از مزایای عایق بودن صدا در شیشه دو جداره در محل کار، منازل و سایر مراکز استفاده نموده، محیطی توام با آرامش و آسایش برای خود و دیگران ارمغان و از آن لذت ببرید.شیشه های دوجداره عایق صوتی و حرارتی هستند.عوامل تاثیر گذار در عایق بودن صدا در شیشه دو جداره ناشی از گاز موجود در فاصله دو شیشه است.

مزایای پنجره دوجداره عایق صدا

برای خانه‌هایی که در مناطق شلوغ یا در مجاورت اتوبان یا خیابان پرتردد قرار دارند، استفاده از پنجره‌های دوجداره نمی‌تواند کارآمد باشد. در این شرایط چه کاری باید انجام داد؟

برای این مکان‌ها استفاده از پنجره سه جداره استاندارد، استفاده از یراق آلات در و پنجره دوجداره دو حالته و به کار بردن یک جدار از شیشه‌ها با جنس لمینت بسیار تاثیر گذار است. اگر شما نیز در محله شلوغ زندگی می‌کنید، می‌توانید این نوع پنجره را از ما بخواهید..

این تصور که پروفیل بکار رفته در پنجره سه جداره پی وی سی با پروفیل موجود در پنجره دوجداره پی وی سی متفاوت است، نادرست است. پنجره سه جداره همانندپنجره دوجداره تولید می شود و تنها تفاوت آن در شیشه سه جداره و زوار سه جداره می باشد. یعنی اگر شما قصد تعویض پنجره قدیمی با پنجره دوجداره پی وی سی  را دارید، هم می توانید پنجره دوجداره استفاده کنید و هم پنجره سه جداره.

ما قصد داریم در این جا شما را با پنجره سه جداره و مزایا و معایب این نوع پنجره آشنا کنیم.

شیشه سه جداره چیست؟

در پنجره پی وی سی می توان انواع شیشه های تک جداره، دوجداره، شیشه سه جداره و یا حتی شیشه چهارجداره را استفاده کرد. شیشه سه جداره از سه شیشه تک جداره به علاوه دو اسپیسر تشکیل شده است. که در فضای خالی که بوسیله اسپیسر ایجاد می شود، گاز آرگون برابر با فشار هوای بیرون، تزریق می شود. شیشه سوم در پنجره سه جداره نقش عایق بندی را افزایش می دهد.

شیشه سه جداره در کجا استفاده می شود؟

 معمولا پنجره سه جداره در نواحی که سرمای زیادی دارد استفاده می شود. بدلیل اینکه عایق بندی حرارتی پنجره سه جداره نسبت به پنجره دوجداره بسیار بیشتر است. در مقابل، افزایش عایق بندی صوتی و ورود صدای مزاحم از پنجره پنجره سه جداره در برابر پنجره دوجداره، عددی بین ۳ تا ۷ درصد بوده که تقریبا توسط حواس انسان قابل تشخیص نمی باشد.

 قيمت شيشه سه جداره

 قیمت شیشه دوجداره متشکل از اسپیسر+ ۲ عدد شیشه + گاز آرگون + اجرت دوجداره کردن شیشه می باشد.
قیمت شیشه سه جداره عبارت است از اسپیسر+ ۲ عدد شیشه + گاز آرگون + اجرت دوجداره کردن شیشه + هزینه اسپیسر+هزینه شیشه سوم+گازآرگون+اجرت اضافه کردن شیشه سوم.
همانطور که مشاهده می کنید در شیشه های سه جداره یا پنجره سه جداره تمام فرایند دوجداره کردن دوباره تکرار می شود و تنها بجای دو عدد شیشه، یک عدد شیشه بکار می رود. بنابراین قیمت شیشه سه جداره تقریبا دو برابر قیمت شیشه دوجداره می باشد با این تفاوت که هزینه یک جداره شیشه کسر خواهد شد.

 ویژگی های پنجره سه جداره پی وی سی: کاهش ورود صدای مزاحم از پنجره دوجداره

 درجه‌ بندی استاندارد برای انتقال صدای مسکونی، درجه‌بندی STC نامیده می‌شود. در حالی که عوامل زیادی مثل ضخامت شیشه و مقدار فضای بین قطعات جدای شیشه بر درجه‌بندی STC پنجره تأثیر می‌گذارند، یک بررسی MIT نشان می‌دهد که همه چیز یکسان است یعنی سه‌جداره بودن اساساً همان کاهش سروصدایی را که دوجداره بودن تأمین می‌کند، فراهم می‌آورد.

اگر واقعاً در پی کاهش سروصدا از پنجره‌ها هستید، لایه‌ بندی نامتقارن یک پنجره دوجداره، بهتر عمل خواهد کرد و درجه‌بندی STC را بهتر از سه‌لایه کردن افزایش می‌دهد. در لایه‌بندی نامتقارن، دو عدد شیشه با ضخامت‌های مختلف به کار می‌روند. در حقیقت، اگر یکی از شیشه‌ها، شیشه صوتی لایه‌لایه باشد که شامل دو یا چند قطعه شیشه است که با مواد لایه‌لایه به هم متصل شده‌اند، کاهش انتقال صدا بیشتر وجود خواهد داشت.

چه موارد دیگری به کاهش ورود صدا علاوه بر استفاده پنجره دوجداره کمک میکند؟

استفاده از پرده ضخیم به عنوان عایق صوتی

اغلب از پرده برای پوشاندن پنجره‌ها و زیبایی استفاده می‌شود. اما یک پرده ضخیم و مناسب می‌تواند هم از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند و هم به عنوان یک عایق صدا عمل کند.
در بازار پرده‌هایی وجود دارند که مانع از ورود صدا به داخل شده و می‌توان از آن‌ها به عنوان یک عایق صدا استفاده کرد. نام تجاری این نوع از پرده‌های عایق صدا آکوستیک است که قابلیت بالایی در جذب صدا دارد.

استفاده از درزگیر

در پنجره‌هایی که استاندارد نیستند و به صورت اصولی ساخته نشده‌اند، منافذ بازی وجود دارد که باعث داخل شدن صدا به داخل خانه می‌شود. درزگیرهایی در بازار تحت عنوان درزگیر آکوستیک وجود دارد که ضد صدا می‌باشند.

در پایان لازم به ذکر است اگر با وجود پنجره دوجداره همچنان از ورود صدای مزاحم به داخل ساختمان مستاصل شده اید،حتما نسبت به رگلاژ وچک کردن عایق بندی پنجره خود مطمئن شوید . همکاران مجموعه وینیفیکس همواره در کنار شما هستند تا آرامش و آسایش را به خانه شما باز گردانند.هرگونه تعمیر در و پنجره دوجداره را با گارانتی دوساله برای شما در اسرع وقت انجام خواهیم داد و رضایت شما را جلب خواهیم کرد.

3 دیدگاه ها

 1. عسل

  چگونه متوجه شویم که بین دو جدار شیشه گاز آرگون تزریق شده است ؟

  پاسخ
 2. زاهدی

  آیا راه حلی برای پنجره های قدیمی هست که صدای مزاحم کم بشه

  پاسخ
  • winifixgroup

   بله روش جدید هست به نام وین تیونینگ که قابل اجرا بر روی پنجره های آهنی هست
   پیشنهاد می شود مطلب زیر را مطالعه بفرمایید
   https://winifixgroup.com/1850-2/

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی