یراق‌آلات به آسان‌تر شدن کاربری وسایل و ابزارها کمک می‌کنند مثلاً یک پنجره دوجداره را در نظر بگیرید. استفاده از انواع لولاها که بخشی از یراق‌آلات در و پنجره دوجداره است، می‌تواند در کاربردی‌تر شدن پنجره از نظر نحوه باز و بسته‌شدن در حالت عمودی یا افقی و همچنین روان بودن و سهولت استفاده  به هنگام باز و بسته‌شدن تأثیر بگذارد.در تبیین قوانین ساختمان و  استاندارد پنجره دوجداره یو پی وی سی به یراق آلات پنجره مرغوب توجه ویژه ای شده است 

در ادامه بحث در مورد یراق آلات پنجره مرغوب ، به قفل‌ها می‌پردازیم، قفل‌ها خودشان به‌تنهایی دارای انواع مختلفی هستند که یراق‌آلات زیرمجموعه بسیاری دارند. مثلاً در پنجره‌های دوجداره جلو قفلی نوعی از یراق‌آلات است که نقش مهمی در کارکرد آن‌ها دارد و به طول عمر مفید پنجره کمک شایانی می‌کند. یراق آلات پنجره مرغوب حتی در بهبود و عملکرد صحیح و عایق‌بندی پنجره دوجداره تأثیرگذار هستند.

انواع یراق آلات پنجره دوجداره مرغوب

لولاها یکی از مهم‌ترین یراق‌آلات پنجره دوجداره هستند که در تمام انواع پنجره‌ها، از جمله پنجره‌های دوجداره یوپی‌وی‌سی مورداستفاده قرار می‌گیرند. پنجره‌های لولا دار، در انواع پنجره لولایی دوحالته، پنجره لولایی تک حالت، پنجره سایبانی و … ساخته می‌شوند، به‌این‌ترتیب بیشتر پنجره‌ها دارای لولا هستند. در اینجا دو نوع متفاوت از انواع لولا پنجره دوجداره، یعنی لولای ثابت یا معمولی و لولای تنظیمی یا قابل رگلاژ را بررسی می‌کنیم.

نقش لولا در یراق آلات پنجره دوجداره چیست؟

لولاها را می‌توان از مهم‌ترین و اصلی‌ترین یراق آلات پنجره مرغوب دارای بازشو دانست.

لولای پنجره، علاوه بر این که به باز و بسته‌شدن لنگه پنجره کمک می‌کند و این عمل را ممکن می‌سازد، در تحمل وزن شیشه دوجداره لنگه هم نقش مهمی دارد.باتوجه‌به نقش بسیار مهم لولا، می‌توان متوجه شد که کیفیت آن بسیار مهم است.

درصورتی‌که لولای پنجره دوجداره کیفیت و جنس خوبی نداشته باشد، علاوه بر این که می‌تواند موجب از رگلاژ خارج‌شدن پنجره شود، حتی ممکن است بشکند و باعث افتادن قسمت بازشو، شکستن بازشو و شیشه شود؛ بنابراین این باید حتماً از انواع لولای پنجره با بالاترین کیفیت ممکن استفاده کرد.

انواع لولای پنجره دوجداره :

 • لولای ثابت
 • لولای قابل رگلاژ

یراق لولای معمولی پنجره

لولای ثابت، ساده‌ترین نوع لولا برای پنجره است این لولاها از سه قطعه اصلی ساخته شده‌اند که این قطعات به‌وسیله پین‌ها به هم متصل هستند.لولاهای ثابت باتوجه‌به ابعادشان در بازار با نام‌های لولای 70، لولای 80 و لولای 100 شناخته می‌شوند.منظور از این نام‌گذاری اشاره به طول لولا به میلی‌متر است.

بنابراین لولاهای معمولی در ابعاد 7 سانتی‌متر، 8 سانتی‌متر و 10 سانتی‌متری ساخته می‌شود.در استفاده از لولاهای ثابت باید از تسمه گالوانیزه داخل لولا استفاده کرد تا استحکام بیشتری داشته باشد.هرچند که این استحکام نیز برای پنجره‌ها در ابعاد کوچک مورداستفاده است و در مواردی که ابعاد و وزن پنجره بیشتر باشد با وجود تسمه هم نباید از لولای ثابت استفاده شود.وزنی که از سوی لنگه بازشو، شیشه و نیروهای کششی و فشاری وارده به وجود می‌آیند بر لولا اعمال می‌شوند که لولا نیز به پروفیل متصل است .

 باگذشت زمان وزن بازشو سبب جداشدن پیچ‌های لولا، شکستن لولا یا خم شدن آن، از رگلاژ خارج‌شدن پنجره و افتادگی بازشو می‌شود و پنجره نیاز به سرویس خواهد داشت.تعمیراتی مانند تعویض لولای شکسته،رفع افتادگی پنجره دوجداره و یا حتی رفع نفوذ آب باران از پنجره دوجداره به علت درست عمل نکردن یراق .رگلاژ لولاها از ورود صدای مزاحم از پنجره دوجداره به داخل ساختمان نیز جلوگیری میکند.

توجه  داشته باشید که این به معنی ناکارایی لولاهای ثابت یا معمولی نیست، و برای بسیاری از پنجره‌ها که ابعاد و وزن قابل‌تحملی برای لولای ثابت دارند، بدون مشکل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. استفاده از یراق آلات پنجره مرغوب در دوام و کارایی پنجره نقش بسزایی دارد.

یراق لولای قابل رگلاژ پنجره

یکی دیگر از انواع لولای پنجره لولاهای قابل رگلاژ هستند.از نام این لولاها مشخص است که می‌توان آن‌ها را تنظیم کرده و در صورت خارج‌شدن رگلاژ به‌آسانی میتوان نسبت به رگلاژ و تنظیم پنجره دوجداره اقدام کرد.در لولای رگلاژی نیازی به استفاده سیخ گالوانیزه نیست.لولای رگلاژی شاخک‌هایی دارد که به پروفیل وصل هستند و وزن قسمت بازشو را تقسیم می‌کنند. قسمت پیچ لولای تنظیمی، داخل پروفیل است بنابراین ایستادگی و استقامت لولا نسبت به لولاهای ثابت بسیار بیشتر است.

تفاوت یراق آلات پنجره ساده و رگلاژی

علاوه بر این که می‌توان لولاهای قابل رگلاژ را به‌راحتی با استفاده از آچار آلن تنظیم کرد، لولاهای رگلاژی از استقامت بیشتری هم برخوردارند و وزن بیشتری را تحمل می‌کنند.بنابراین اگر از پنجره با ابعاد بزرگ و وزن زیاد استفاده می‌کنید حتماً باید لولای رگلاژی تهیه کنید.البته مطمئناً یک تفاوت لولای ثابت و لولای رگلاژی قیمت آن است که نوع قابل رگلاژ آن قیمت بیشتری دارد.اما باتوجه‌به دوام بیشتر، ایمنی بیشتر و استحکام بیشتری که برای پنجره‌های بزرگ نیاز است، مطمئناً لولای تنظیمی به‌صرفه خواهد بود.در پنجره‌های دوجداره دوحالته، به دلیل قرارگیری بازشو از بالا حتماً باید از لولاهای قابل تنظیم استفاده کرد.

انواع یراق‌آلات پنجره مرغوب

پیشرفت تکنولوژی در صنعت تولید قفل‌ویراق آلات در و پنجره دوجداره، باعث شده است که این نوع در و پنجره‌ها از نظر امنیتی در تراز بالایی قرار گرفته باشد. طرح‌های زیبا و ایمن یراق‌آلات پنجره دوجداره معمولاً طوری است که این در و پنجره‌ها را از چهار جهت قفل کرده و امنیت فوق‌العاده‌ای به آن‌ها می‌بخشد.

 

این در و پنجره‌ها درعین‌حال به‌راحتی فقط با چرخش آسان یک دستگیره و به‌وسیله قفل‌هایی به شکل قارچی به قاب‌هایشان محکم می‌شوند. همین امر سبب افزایش ایمنی درب و پنجره دوجداره می‌شود. صنعت تولید یراق‌آلات در و پنجره، همواره درحال‌توسعه و نوآوری است و همین موضوع منجر به تولید یراق‌آلات با تنوع فراوانی شده است.

 

به‌طورکلی یراق‌آلات در و پنجره دوجداره شامل یراق تک حالته، یراق دو حالته، یراق کشویی، یراق کشویی نیمه اتوماتیک، یراق کشویی تمام اتوماتیک و یراق تاشو است. این یراق آلات بسیار مستحکم هستند و در درجه بالایی از نظر متریال قرار دارند. در ادامه به معرفی برخی از مهم‌ترین انواع یراق آلات پنجره دوجداره می‌پردازیم.

 

یراق اسپانیولت برای پنجره دوجداره

 

اسپانیولت که در اصطلاح قفل در نیز نامیده می‌شود، یکی از مهم‌ترین اجزای یراق‌آلات پنجره‌ دوجداره است. کیفیت اسپانیولت به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. این قطعه تأثیر مهمی در عملکرد در و پنجره دوجداره می‌گذارد. بی‌کیفیت بودن آلیاژ مورداستفاده در یراق اسپانیولت باعث افزایش فشار بیشتر بر روی دستگیره‌های در شده و آن را از کار می‌اندازد. اسپانیولتهای موجود در بازار برندهای مختلفی دارند و تولید کشورهایی همچون ترکیه یا آلمان هستند. انواع آلمانی این نوع یراق به دلیل دوزبانه بودن از کیفیت و امنیت بالایی برخوردار است .تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره یکی از  مهمترین تعمیرات در و پنجره دوجداره است که باید جدی گرفته شود زیرا باعث آسیب به پنجره و یراق آلات دیگر می شود

 

 

دستگیره درب و پنجره

انتخاب دستگیره مناسب برای در و پنجره، باعث افزایش طول عمر کلی در و پنجره و حتی اسپانیولت آن می‌شود. نصب دستگیره‌های بلندتر باعث می‌شود که فشار کمتری به اسپانیولت وارد شود. همچنین دستگیره‌هایی که دارای اهرم توپُر هستند، از کیفیت بالاتری برخوردارند.مورد دیگری که در انتخاب دستگیره اهمیت دارد، ضخامت صفحه اصلی دستگیره است. علاوه بر این‌ها، کیفیت آلیاژ استفاده شده در ساخت به کارکرد بهتر و طولانی‌تر دستگیره‌ها کمک می‌کند.درصورتی‌که فنر جنس مناسبی نداشته باشد، عملکرد اهرم در زاویه قائم تغییر می‌کند. آخرین موردی که درباره دستگیره‌ها باید به آن توجه کرد، زوار جای پیچ است. این مورد حتماً باید استحکام و مقاومت کافی و بالایی در برابر شکستگی و خرد داشته باشد.در صورتیکه جنس دستگیره و یراق آلات شما از استاندارد لازم برخوردار نیست نسبت به تعویض و یا تعمیر قفل و دستگیره پنجره دوجداره خود هر چه سریعتر اقدام کنید 

 

سیلندر درب و پنجره

از دیگر یراق‌آلات پنجره دوجداره که کاربرد فراوانی دارد، سیلندر است. یکی از بهترین انواع سیلندرهای در و پنجره، سیلندرهای برنجی هستند که معمولاً توسط آلومینیوم کاور می‌شوند.

 

زبانه قفل پنجره دوجداره

زبانه قفل یراق کاربردی دیگری است که برای در و پنجره کاربرد دارد. در پنجره‌های دوجداره، چه زبانه قفل بلند و چه کوتاه باشد، باید به‌طوری نصب شود که در هنگام باز و بسته‌شدن پنجره در جای خود فیکس شود و به‌درستی جا بیفتند. حداقل وزن لولا نیز باید برابر با ۱۱۰ گرم باشد تا بتواند در برابر شکستن از خود مقاومت نشان دهد.

 

انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

در و پنجره دوجداره دارای یراق‌آلات مختلف با نام بازشو است. بازشوها در انواع مختلف و باتوجه‌به کاربردهای مختلف طراحی و تولید شده‌اند. انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره شامل بازشوهای یک‌حالته، ‌ دوحالته، کلنگی، کشویی، فولکس‌واگنی، تاشو و فرانسوی است.

بازشو کلنگی در و پنجره دوجداره

 یراق بازشوی کلنگی طوری نصب می‌شود که نقطه دید را از روبه‌رو مسدود می‌کند. بازشوهای دو‌حالته در مواردی کاربرد دارد که باز شدن پنجره بر روی دو محور عمودی و افقی مطلوب است. بازشوهای دوحالته در برابر صوت، رطوبت، باران و گردوغبار عایق‌بندی محکمی دارند. با استفاده از این بازشوها، می‌توان هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی را تا حدود زیادی کاهش داد.

بازشو کشویی در و پنجره دوجداره

 یراق‌های مربوط به بازشوهای کشویی، ‌ در مواردی کاربرد دارند که با محدودیت فضا مواجه هستیم و می‌خواهیم از پنجره دوجداره کشویی استفاده کنیم. در نهایت، یراق‌آلات پنجره‌های دوجداره فولکس‌واگنی دارای عایق‌بندی بسیار بالایی هستند و حتی از پنجره‌های کشویی نیز کاربردی‌ترند. این نوع یراق قیمت بالایی دارد، اما قابل نصب بر روی پروفیل‌های ارزان‌تر نیز است.

2 دیدگاه ها

 1. سمیه جعفرپناه

  آیا امکان تبدیل پنجره لولایی به کشویی هست ؟

  پاسخ
  • winifixgroup

   سلام
   این امکان وجود ندارد زیر سطح مقطع پروفیل ریلی با پروفیلهای بازشو به صورت لولایی کاملا متفاوت است
   در صورتیکه نیاز به پنجره کشویی در محل مورد نظر باشد پیشنهاد ما تعویض پنجره است

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی