کارخانه شیشه دوجداره برای تولید محصولات باکیفیت نیازمند دانش بروز، پرسنل خط تولید دانش‌آموخته همچنین دستگاه‌های مدرن است. رقابت در صنعت شیشه‌های دوجداره بیشتر در زمینه طراحی، زیبایی و مرغوبیت کالایی است که به خریدار تحویل داده می‌شود.

تولید شیشه‌ دوجداره

شیشه‌های دوجداره در کارگاه و یا کارخانه شیشه دوجداره تولید می‌شوند. کارخانه شیشه دوجداره به نسبت کارگاه‌های ساخت این محصول، دارای تجهیزات پیشرفته‌تر و فناوری ساخت به‌روزتری هستند. حجم محصول تولید شده توسط کارخانه‌های سازنده نیز بسیار بیشتر از کارگاه‌هاست. ازاین‌رو شیشه‌های دوجداره صنعتی در کارخانه‌ها تولید می‌شوند.
ساخت شیشه دوجداره عموماً به دو روش اسپیسر حرارتی و اسپیسر آلومینیومی انجام می‌شود. در ادامه به مراحل ساخت شیشه در کارخانه شیشه دوجداره می‌پردازیم

مراحل ساخت شیشه دوجداره

 • در مرحله اول نوع شیشه‌های دوجداره مشخص می‌شود. یکی از جداره‌ها می‌تواند شیشه خام و یا سکوریت باشد و جداره دیگر نوعی از انواع شیشه دوجداره اعم از شیشه ساده، شیشه رفلکس، شیشه مشجر و … .
 • اسپیسرها نوعی از جداکننده‌های آلومینیومی هستند که در این مرحله دور و درون شیشه‌های دوجداره به‌وسیله آن‌ها پوشش داده می‌شود.
 • در مرحله بعد موادی با عنوان رطوبت‌گیر درون اسپیسر ریخته می‌شوند. با این کار رطوبتی که بین دوجداره است از بین می‌رود.
 • بعد از آن نوبت به زاویه‌بندی درست گوشه‌ها می‌رسد که برای این کار از گونیا استفاده می‌شود.
 • درنهایت برای چسباندن دو شیشه به هم از چسب درزگیر استفاده می‌شود. چسب آکواریوم تفنگی و یا دوگانه بشکه‌ای از متداول‌ترین انواع این چسب‌ها هستند.

شیشه‌های دوجداره حرارتی و چسبی هزینه ساخت یکسانی دارند و تنها تفاوتشان در این است که برای شیشه دوجداره حرارتی به تجهیزات پیشرفته‌تری نیاز است.

مراحل ساخت شیشه دوجداره با توجه به نوع اسپیسر

در کشور ما ساخت این شیشه‌ها به دو روش زیر انجام می‌گیرد:
1. با استفاده از اسپیسر آلومینیومی
2. با استفاده از اسپیسر حرارتی
برای تولید شیشه در روش اول به چسب عایق مانند نیاز است اما در روش دوم نیاز به میز پرس حرارتی داریم.

ساخت شیشه با اسپیسر حرارتی:
برای اندازه‌گیری فریم (آلومینیومی یا یوپی‌وی‌سی) ابتدا از لبه داخلی اول تا لبه خارجی دوم را اندازه‌گیری می‌کنیم. سپس ۲.۸ سانتی‌متر به طول این عدد اضافه کرده و آن را در نظر می‌گیریم. عدد گفته شده بسته به نوع پروفیل ممکن است متفاوت باشد. سپس طبق اندازه‌گیری انجام شده و با درنظرگرفتن کاربرد مدنظر، شیشه را برش می‌دهیم.
اسپیسر حرارتی شیشه دوجداره را متناسب با سایز هر شیشه برش می‌دهند. دقت داشته باشید که اسپیسرهای سوراخ‌دار برای واردکردن گاز آرگون مورداستفاده قرار می‌گیرند. درون اسپیسرها با ماده ضد رطوبت پر شده و طول و عرض اسپیسرها از گوشه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند. پس از کامل شدن اسپیسر، آن را روی یکی از شیشه‌ها قرار داده و شیشه دیگر را روی آن می‌گذارند.

با استفاده از چسب درزگیر مناسب، فاصله بین دو شیشه درزگیری می‌شود. جهت تزریق گاز از دو گوشه سوراخ‌دار در قطر شیشه‌ها استفاده شده و با کمک دستگاه تزریق گاز، گاز آرگون از یک سمت وارد و هوای داخل شیشه را به سمت گوشه سوراخ‌دار دیگر هدایت می‌کند تا خارج شود. پس از تزریق گاز درزگیری کامل خواهد شد.

باتوجه‌به این که شیشه‌های دوجداره را می‌توان در مصارف صنعتی و خانگی مورداستفاده قرار داد، بهترین روش برای تهیه این محصول خرید از کارخانه شیشه دوجداره است. پنجره‌ها یکی از بخش‌های مهم و جدایی‌ناپذیر ساختمان‌ها هستند، اما در دنیای امروز سروصدایی که از این پنجره‌ها وارد خانه شده و همچنین هدررفت انرژی از طریق پنجره‌ها، یکی از مشکلاتی است که عموم افراد را، مخصوصاً در شهرهای بزرگ، به خود درگیر کرده است.

مزایا شیشه دوجداره

در کاربرد انواع شیشه تکجداره و دوجداره در ساختمان متفاوت است معمولا شیشه های تکجداره برای کارهای دکوراتیو استفاده بیشتری دارد ولی طی دهه گذشته همه سازندگان موظف شده‌اند در ساخت همه پنجره های ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و … شیشه دوجداره به کار برند و دلیل آن دارابودن مزیت‌های زیر است:

 1. صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 2. جلوگیری از ورود صدای مزاحم از پنجره 
 3. افزایش ایمنی
 4. بالارفتن ارزش ملک
 5. ممانعت از عبور اشعه UV
 6. عدم تغییر رنگ در شرایط آب‌وهوایی متفاوت
 7. مقاومت در برابر آتش‌سوزی و زلزله
 8. عمر بالا و سازگاری با محیط‌زیست
 9. عدم تشکیل بخار روی شیشه
 10. تنوع بالا در رنگ‌بندی

شیشه های صنعتی در مقایسه با شیشه معمولی از مزایای زیر برخوردارند

 • کاهش ضریب انتقال حرارت و در نتیجه صرفه‌جویی در میزان مصرف انرژی در حدود 40 تا 50 درصد
 • کاهش ضریب انتقال صوت و در نتیجه کاهش شدت صدا در حدود 30 الی 45 دسی‌بل
 • جلوگیری کامل از عبور گردوغبار
 • اضافه می‌نماید کاربردشیشه دوجداره در پنجره‌های با قاب ساخته شده از پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی و یا آلومینیوم عایق شده، مکمل مزایای شیشه‌های دوجداره است و کاربرد شیشه دوجداره در قاب‌های آهنی و آلومینیومی که عایق حرارت و صوت نیستند توصیه نمی‌شود

امروزه کارشناسان معتقد هستند 40 درصد اتلاف انرژی منازل از طریق پنجره صورت می‌گیرد، یکی از راه‌حل‌هایی که می‌توانیم  از انرژی جلوگیری کنیم  استفاده از درب پنجره دوجداره با شیشه دوجداره است .
شیشه‌های دوجداره انرژی حرارتی را حفظ می‌کنند و باعث کاهش آلودگی صوتی در مکان‌هایی مثل بیمارستان‌ها موزه‌ها  کتابخانه‌ها می‌شود اخیراً برای آسایش بیشتر مردم، پنجره‌های وسایل عمومی مانند واگن‌های قطار و اتوبوس دوجداره شده‌اند. و با رعایت نمودن اصول مهندسی تا حد زیادی از سروصدایی در شهرهای بزرگ گرفته شده است. حدوداً میانگینی از 50 تا 60 دسبیل در فرکانس صوت

انواع شیشه دوجداره

پنجره‌های دوجداره دارای انواع مختلفی هستند که عموماً از کنار هم قرارگرفتن شیشه‌های مختلف با طراحی دوجداره ساخته می‌شوند:
شیشه دوجداره ساده

 از دو شیشه فلوت ساده ساخته می‌شود.

شیشه دوجداره رنگی

 دارای یک جداره شیشه رنگی و لایه شیشه ساده است.

شیشه دوجداره رفلکس

 از یک‌لایه شیشه رفلکس و یک جداره شیشه ساده تشکیل می‌شود.

شیشه سکوریت دوجداره

همان‌طور که می‌دانید شیشه‌های سکوریت طی فرایندی با حرارت نزدیک به 700 درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شوند. در این فرایند مواد خاصی بر روی شیشه قرار می‌گیرد و پس از این مرحله شیشه را در هوای سردی قرار می‌دهند که مقاومت آن تا چندبرابر افزایش خواهد یافت. خوب است بدانیم که مقاومت شیشه سکوریت چندبرابر شیشه معمولی است چرا که از یک‌لایه شیشه سکوریت در کنار یک جداره شیشه ساده ساخته شده و در اماکن پرخطر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شیشه لمینت دوجداره

این نوع شیشه یکی از انواع شیشه‌هایی است که در سال‌های اخیر با استقبال زیادی همراه بوده و اگر بخواهیم به مهم‌ترین مزیت‌های این شیشه اشاره کنیم می‌توان به کمتر بودن ضریب تبادل حرارت نسبت به شیشه دوجداره لمینت اشاره نمود.

همچنین یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌ها انتقال کمتر صوت است و نکته مهم دیگر امنیت بسیار بالای این شیشه است که آن را بسیار کاربردی کرده است. شیشه لمینت دوجداره از یک‌لایه شیشه لمینت در کنار یک جداره شیشه ساده و یا دولایه شیشه لمینت ساخته می‌شود.

شیشه اسپایدر دوجداره

نحوه اتصال شیشه‌های اسپایدر به‌صورت نقطه ای است و شیشه اسپایدر از شیشه‌های خود ایستا و مدرن به‌حساب می‌آید. شیشه اسپایدر دوجداره علاوه بر اینکه دارای شفافیت بالایی است وزن بسیار مناسب و سبکی هم دارد و از طرفی مقاومت بسیار بالایی هم در برابر ضربه از خود نشان می‌دهد. این نوع شیشه در سال‌های اخیر وارد بازار شده و با کمک نوعی اورینگ می‌توان شیشه‌های اسپایدر چهار جداره هم تولید کرد.

چه عواملی بر قیمت شیشه دوجداره تاثیر میگذارد

 سوال بسیار مهمی که همیشه مطرح است چه عواملی بر قیمت شیشه دوجداره تاثیر میگذارد ؟قیمت شیشه‌مانند اغلب اجسام تابع قیمت مواد اولیه است. البته قیمت این شیشه‌ها به عوامل مختلفی هم‌بستگی دارد برای مثال مرغوبیت مواد تشکیل‌دهنده، شفافیت، ضخامت شیشه، ابعاد و اندازه و …. البته بدیهی است هرچقدر امنیت و مقاومت شیشه دوجداره در برابر ضربه و طوفان و غیره بالاتر باشد قیمتش هم‌افزایش می‌یابد.

خرید شیشه دوجداره

هنگام خرید دقت داشته باشید که اسپیسر آن یکپارچه بوده و در گوشه‌های آن سوپاپ تزریق گاز آرگون دیده شود. اگر منزل یا محل کار شما در نزدیکی بزرگراه‌ها است، حتماً از ترکیب شیشه لمینت و شیشه دوجداره استفاده کنید.

این شیشه‌ها باید در یک کارخانه با رزومه و شناسنامه مشخص تولید شده باشد. درصورتی‌که نور ورودی به محل موردنظر شما بیش از نیاز است، از شیشه‌های رفلکس استفاده کنید.

امروزه انواع شیشه دوجداره صنعتی تولید شده به‌صورت استاندارد که در بازار عرضه می‌شوند می‌توانند گزینه‌ای مناسب برای استفاده در ساختمان‌ها باشند و با هزینه‌ای بسیار مناسب در دسترس شما قرار گرفته‌اند. همچنین در قوانین ساختمان قسمت استاندارد پنجره دوجداره یو پی وی سی به صورت گسترده به مبحث شیشه پرداخته شده است .

ما در این مقاله با شما در خصوص ویژگی‌های شیشه چند جداره صنعتی صحبت کردیم و همچنین به مقایسه آن با محصولات دستی پرداختیم که قطعاً می‌تواند برای شما مفید واقع شود. درصورتی‌که می‌خواهید انواع شیشه چند جداره را خریداری کنید، بهتر است به دنبال محصولات صنعتی استاندارد باشید.

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی