مهم‌ترین هدف از انتخاب در و پنجره دوجداره عایق بودن پنجره دوجداره در برابر گردوخاک است. به همین منظور عایق‌بندی پنجره دوجداره بر اساس اصول و استاندارد در حین نصب پنجره  از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین عوامل استفاده از فوم و چسب مناسب است. معمولاً چسب در دو نوع سیلیکون و ماستیک مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌طورکلی چسب‌های سیلیکون گران‌تر ولی از کیفیت بهتری برخوردار هستند.به همین منظور به صورت گسترده در قوانین استاندارد در و پنجره یو پی وی سی مطرح شده اسیت

چسب‌های عایق‌بندی  در رنگ‌های متفاوت سفید، بی‌رنگ، مشکی قهوه‌ای و…در بازار موجود هستند که باتوجه‌به نیاز پروژه از رنگ موردنظر استفاده خواهد شد. از دلایل اصلی عایق‌بندی پنجره جلوگیری از مصرف انرژی  و هدررفت انرژی است با عایق‌بندی پنجره دوجداره گرما و سرما از درزهای پنجره و شیشه به بیرون خارج نمی‌شود و از هزینه سوخت به‌مراتب کمتر خواهد بود.

عایق‌بندی پنجره دوجداره با چسب ماستیک پلی‌یورتان

 اگر از پنجره‌های منزلتان گردوغبار به داخل ساختمان می‌آید یا با وجود افزایش دمای شوفاژ و بخاری احساس سرما می‌کنید یا همچنین با بارش برف‌وباران رطوبت وارد خانه شما می‌شود  و باعث نم کشیدن دیواره‌های داخلی می‌شود، این موارد نشان‌دهنده این است که چهارچوب و پنجره‌ها نیاز به درزگیری و آب‌بندی دارند. معمولاً بر اثر گرمای زیاد فوم و چسب ماستیک از بین می‌رود. برای درزگیری پنجره‌ها ابتدا می‌بایست منشأ ورود هوا را بیابید و پس از آن اقدام به عایق‌بندی پنجره دوجداره کنید پیشنهاد می‌شود در صورت بروز مشکل عایق‌بندی کل فریم پنجره داخلی و خارجی مجدد با چسب سیلیکون عایق‌بندی شود.

از جمله سوالات پر تکرار که در بین مردم  وجود دارد رباره د عایق بندی پنجره دوجداره در برابر نفوذ آب و رطوبت و ورود سرما و همچنین جریان هوای آلوده و ذرات معلق در هوا است. که استفاده از درب و پنجره دو جداره یوپی وی سی و آلومینیوم یکی از مطمئن ترین راه های کنترل هوای داخل محیط کار و زندگی است، در و پنجره دو جداره یو پی وی سی و آلومینیوم به سبب داشتن ساختار و متریال خاص می تواند تا حدود تقریبا صد در صد مانع ورود ذرات مضر معلق گردد.این ماستیک نوعی درزگیر بر پایه پلی یورتان ، تک جزئی ، کاملا تیکسوتروپ است که تحت تاثیر واکنش با رطوبت خشک شده و به محصول الاستیک و نرمی تبدیل می شود . زمان سخت شدن چسیب به رطوبت ، دما و عمق درز وابسته است .

موارد مصرف ماستیک پلی‌یورتان:

 ۱: عایق‌بندی درزهای انبساطی سازه‌های بتنی، مخازن آب و فاضلاب

 ۲: تصفیه‌خانه‌ها و درز دور لوله‌ها، پر نمودن درزهای انبساط

 ۳: عایق نمودن ترک‌های تصادفی و ترمیم درزهای کنترل

 ۴: ترمیم بتن تخریب شده

۵: پر نمودن درز فریم  پنجره و شیشه دوجداره

 ۶: درزبندی سطوح فلزی و آلومینیومی در ساختمان و سوله‌ها

 ۷: آب‌بندی و پرکردن درز کاشی، سرامیک و سنگ‌ها و نمای شیشه‌ای ساختمان است

اصول عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره

همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد سیستم تولید و مهندسی پنجره‌های دوجداره و همچنین استفاده از پروفیل مخصوص و  یراق‌آلات، آب‌بندی‌ها و لوازم درزگیری درکل فریم و درب و پنجره دوجداره  یوپی‌وی‌سی و آلومینیوم، باعث عدم نفوذ آب و غبار معلق هوا به داخل محیط می‌شود. این موضوع در فصل بارندگی و سرما بیشتر احساس می‌شود. گر چه برای نفوذ احتمالی آب در بارش‌های فشاری نیز تمهیداتی اندیشه شده که به طور خودکار آب به خارج درب و پنجره دوجداره یوپی‌وی‌سی و آلومینیومی هدایت شود.

لاستیک‌های مخصوص درزگیری و عایق‌بندی و جلوگیری از نفوذ آب

یکی از مواردی که در درزگیری و عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود لاستیک‌های مخصوص در و پنجره است به نام گسکت که ویژگی‌های آن را ذکر می‌کنیم:

افزایش عایق بودن در برابر ورود صدای مزاحم، گرما و جلوگیری از نفوذ آب به داخل

لاستیک درزگیر در و پنجره دوجداره دارای استاندارد خاصی در مواد اولیه و روش تولید هستند که بر کیفیت محصول نهایی  تأثیر بسزایی دارد. مواد اولیه بکار رفته در تولید منجر به محصول باکیفیت می‌شود  که  در برابر نور خورشید، اکسید شدن در برابر هوا، مقاومت سیستم پنجره‌های دوجداره در برابر فشار هوا و تحمل اختلاف دمایی مقاومت و استحکام بالایی خواهد داشت و عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره یوپی‌وی‌سی و آلومینیوم را تضمین خواهد کرد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این لاستیک گسکت پنجره دوجداره، استمرار و باقی‌ماندن در کیفیت اولیه است.

ابعاد و میزان مقاومت و کشش لاستیک‌های مورداستفاده در پنجره‌های دوجداره توسط دستگاه‌های مخصوص سنجیده می‌شود تا علاوه بر طول عمر بالا در برابر عوامل داخلی و خارجی مقاوم بوده و عایق‌بندی به نحو احسن انجام پذیرد.

به سبب قرارگرفتن این لاستیک و ثابت بودن آن بر روی پروفیل پنجره‌های دوجداره یوپی‌وی‌سی و آلومینیوم در هنگام تولید، لاستیک کاملاً به یکدیگر جوش‌خورده و میزان عایق بودن را افزایش می‌دهد.

پروفیل‌های استفاده شده در پنجره‌های دوجداره داراي عمر مفيد و استحكام بسيار بالايي است و به سبب مجهز بودن به درزگيرها و … در مقابل صدا، غبار، آب و ضربه و طوفان‌هایی با شدت ۱۵۰ كيلومتر در ساعت بدون لرزش مقاوم است.

چسب سیلیکون ماستیک

در بحث و عایق‌بندی پنجره دوجداره پس اجرای عملیات نصب، از چسب سیلیکون برای درزگیری استفاده می‌شود البته لازم به ذکر  است که در صورت مختل شدن ویژگی درزگیری و عایق‌بندی درب و پنجره عملیات چسب زنی در هر زمانی ممکن است.

ویژگی‌های چسب سیلیکون

 • قابلیت چسبندگی و درزگیری عالی
 • پس از خشک‌شدن ضد آب است در برابر باران، برف و تابش مستقیم آفتاب مقاوم است
 • حفظ قابلیت ارتجاعی پس از خشک‌شدن
 • سهولت استفاده در زمان کار به علت نرم بودن چسب
 • کاربرد بسیار آسان
 • ترک نخوردن پس از خشک‌شدن و همچنین در برابر اشعه uv نیز مقاوم هستند و خاصیت خود را از دست نمی‌دهند.
 • قابلیت استفاده پس از رنگ‌آمیزی
 • ضد زردی و باکتری
 • بکار گیری مواد درجه یک و موجود در رنگ‌های مختلفی از جمله سفید، مشکی و بی‌رنگ و قرمز
 • جذب سریع

و مهم‌ترین موردی که در عایق‌بندی پنجره‌های دوجداره باید لحاظ شود رگلاژ و تنظیم دقیق پنجره دوجداره است

نقش رگلاژ در عایق‌بندی و آب‌بندی پنجره‌های دوجداره

رگلاژ و تنظیم پنجره دوجداره یکی از اقدامات مؤثر در عایق‌بندی پنجره دوجداره است. اینکه چه زمانی باید نسبت به تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره اقدام کنیم و چه مواردی باید در تنظیم پنجره رعایت شود به‌اختصار در زیر اشاره شده است

 • ورود و خروج گرما و سرما در فصل‌های تابستان و زمستان اتلاف انرژی را به همراه خواهد داشت
 • عدم رعایت قوانین نصب اصولی
 • نفوذ آب از د‌رزها و فریم پنجره دوجداره
 • گیرکردن دستگیره‌ها در هنگام باز و بسته نمودن پنجره‌ها
 • شکستگی یا خم در ناحیه نوع بازوی فریم لس
 • خرابی یراق‌آلات در و پنجره دوجداره 
 • خرابی و یا سست شدن لاستیک‌های به‌کاررفته در اطراف پنجره

رگلاژ پنجره‌های دوجداره در واقع با ایجاد یک سازوکار مشخص در تمامی بخش‌ها همراه است و به این صورت که شیشه‌ها و زهوار و لاستیک و مکانیزم حرکتی به‌خوبی وظیفه خود را انجام داده و اصلی‌ترین مزایای درب و پنجره دوجداره را که بهینه‌سازی و عایق بودن است را ممکن می‌کند. می‌توان گفت زمانی که پنجره از حالت رگلاژ خارج شده است تمام مکانیزم پنجره نیاز به بررسی دارد زیرا عملکرد هر قطعه از پنجره بر قطعه دیگر اثر می‌گذارد و درست عمل‌کردن یک جز باعث می‌شود که کل سیستم پنجره عملکرد مطلوب را نداشته باشد.همچنین ساخت شیشه دوجداره با استانداردهای مطرح در دنیا کمک شایانی به عایق بندی پنجره و جلوگیری از اتلاف انرژی از ساختمان می شود .

عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی

با سرد شدن هوا یکی از نیازهای اساسی هر خانه، حفظ هوای گرم‌خانه و جلوگیری از هدررفت انرژی است. پنجره‌های قدیمی بیشترین هدررفت انرژی را در خانه دارند پیشنهاد ما تعویض پنجره قدیمی با پنجره دوجداره یوپی‌وی‌سی و یا آلومینیوم است  حال اگر به هر دلیلی امکان تعویض نیست شما می‌توانید به‌راحتی با استفاده از روش‌های ساده نسبت به عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی خود اقدام کنید.

عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی بهترین راه برای صرفه‌جویی در انرژی و گرم نگه‌داشتن فضای داخلی خانه در فصل سرما است که یکی از راه‌های مقابله از ورود هوای سرد به خانه استفاده از پنجره‌های دوجداره است که مستلزم هزینه‌های بالایی است. اما دراین‌بین راه‌های ساده و کم‌هزینه‌ای برای عایق‌بندی پنجره‌ها وجود دارد که  می‌توان به‌سرعت به عایق‌بندی پنجره‌های  قدیمی اقدام کرد

روش‌های عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی

تمام این اقدامات را باید قبل از فرارسیدن فصل سرما انجام دهید.

استفاده از نایلون‌های حباب‌دار

این روش یکی از روش‌های بسیار ساده و کم‌هزینه است که ابتدا بعد از تهیه نایلون‌ها اندازه پنجره‌ها را دقیق می‌گیریم و سپس با قیچی نایلون را به‌اندازه شیشه برش می‌دهیم سپس بر روی شیشه پنجره آب اسپری می‌کنیم تا پلاستیک به آن بچسبد و بعد از آن پلاستیک را از قسمتی که حباب دارد روی شیشه می‌گذاریم اگر خواستید عایق شما ضخامت بیشتری داشته باشد یک‌لایه دیگر هم می‌توانید رویان بگذارید البته باید با چسب بچسبانید.

استفاده از درزگیر

استفاده از درزگیرهای نایلونی تأثیر فراوانی در عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی دارد  که باتوجه‌به فشرده شدن آن‌ها در بین درزها تا حدی از ورود هوا سرد به منزل جلوگیری می‌کنند.

استفاده از روکش‌های عایق

نوعی روکش‌های مخصوص در بازار وجود دارد که به‌عنوان یک‌لایه بر روی شیشه چسبانده می‌شوند و برای استفاده در فصل زمستان گزینه آسانی است. جنس این روکش‌ها از پلاستیک فشرده شده است.

استفاده از پرده‌های ضخیم

این روش استفاده فراوانی در عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی دارد که می‌توان با استفاده از پشت پرده‌های ضخیم و توپر و نصب آنها در پشت پنجره از ورود هوا از در و پنجره جلوگیری کنید.

استفاده از پشت‌دری‌ها

شاید این روش یک روش قدیمی و ساده باشد اما کمک فراوانی به جلوگیری از هدررفت انرژی می‌کند. کافی است مقداری پارچه را لول کنید و در پشت و پنجره‌ها قرار دهید.

استفاده از روکش‌های خارجی

استفاده از درها و روکش‌های  خارجی بر روی شیشه‌های بیرون منزل بسیار تأثیرگذار است همچنین می‌توانید از پلاستیک برای پوشاندن کل پنجره از خارج استفاده کنید.

استفاده از کرکره‌های سرتاسری

استفاده از این روش برای عایق‌بندی پنجره‌ها استفاده می‌شود که علاوه بر تأثیری که در خروج سرما به داخل دارد در دکوراسیون منزل هم ظاهری مناسب ایجاد می‌کند.

پوشاندن درز پنجره‌ها و در ها

یکی از مشکلاتی که هر خانه قدیمی دارد وجود درزهای فراوان در کنار پنجره‌ها و در ها است  که با استفاده از مواد پلاستیکی مخصوص این درزها به طور کامل پوشانده می‌شوند که تأثیر فراوانی در حفظ گرما در منزل را دارد.

تمام این روش‌ها را می‌توانید برای عایق‌بندی پنجره‌های قدیمی خود استفاده کنید و تا حدودی از اتلاف انرژی در فصل سرما جلوگیری کنید، امیدواریم از این مطلب نهایت  استفاده را برده باشید.

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی