اگر قصد خرید، نصب شیشه دوجداره و یا تعویض شیشه شکسته پنجره دوجداره خود را دارید قطعاً نیاز به یک نصاب حرفه‌ای در این زمینه دارید. به علت ضریب شکست شیشه، نصاب شیشه دوجداره باید علاوه بر توانایی اندازه‌گیری دقیق شیشه و ضخامت آن، آموزش‌های لازم جهت نصب درست و دقیق شیشه، رگلاژ پنجره باتوجه‌به وزن شیشه را داشته باشد.

یکی دیگر از نکات مهم در هنگام نصب شیشه، شناخت کاربرد انواع شیشه تکجداره و دوجداره است که نصاب شیشه دوجداره باید نکات ایمنی را در مورد هرکدام از شیشه‌ها رعایت کند به‌عنوان‌مثال نصب شیشه‌های دوجداره معمولی با نصب شیشه دوجداره سکوریت به علت وزن بیشتر شیشه سکوریت متفاوت است و باید در هنگام نصب وزن شیشه به‌صورت کامل مهار و بالانس شود. و در پایان کار نصب ،وزن شیشه یه طور دقیق تنظیم و رگلاژ شود.حال با این مثال بهتر است ابتدا ویژگی هرکدام از شیشه‌های دوجداره را بدانیم.

شیشه دوجداره، شامل دو یا چند شیشه است که به‌صورت موازی در مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. در کارخانه شیشه دوجداره شیشه بر روی یک فریم آلومینیومی به نام اسپیسر قرار گرفته  ثابت می‌شود. برای تولید شیشه‌های دوجداره ابتدا شیشه‌های جام را بر اساس اندازه‌های گرفته شده برش داده و سپس اسپیسر پر شده با مواد رطوبت‌گیر، بین شیشه‌ها قرار می‌گیرد. به‌منظور درزگیری و چسباندن اسپیسر به شیشه دوجداره از چسب بوتیل استفاده می‌شود.

پس از این مرحله، فریم‌ها و شیشه به یکدیگر پرس می‌شوند. هم‌زمان با این کار، گاز آرگون به‌عنوان گازی خنثی، در فضای خالی شیشه دوجداره تزریق می‌شود. در پایان مجدداً فرایند عایق‌بندی با استفاده از چسب پلی تولید انجام می‌گیرد. اکنون مراحل تولید شیشه دوجداره به پایان رسیده و این شیشه برای نصب بر روی در و پنجره‌های مختلف آماده است.

انواع شیشه دوجداره

1-شیشه فلوت یا ساده

 این نوع شیشه از دوجداره شیشه فلوت ساده تشکیل شده است. هیچ نوع فرایندی برای بهبود شیشه روی آن صورت نگرفته است در واقع شیشه ساده به همان صورت که از کوره بیرون می‌آید مورداستفاده قرار می‌گیرد و نسبت به سایر شیشه‌ها وزن کمتری دارد ولی ضریب شکست آن بالاتر است. نصب این شیشه برای نصاب شیشه دوجداره به‌مراتب راحت‌تر است.

شیشه دوجداره سکوریت:

شیشه دوجداره سکوریت ابتدا شیشه را به ابعادی که نیاز است برش داده سپس شیشه را داخل کوره گذاشته تا زمانی که شیشه حدوداً به دمای ذوب برسد وقتی شیشه به آن حرارت رسید سپس آن را خیلی سریع خنک می‌کنند.این فرایند باعث می‌شود شیشه کاملاً خشک شود و ترک‌های بسیار ریزی که قابل دیدن نیست درون شیشه به وجود آید و در زمان شکستن به تکه‌های بسیار ریز تبدیل می‌شود.

مزایای شیشه سکوریت:

شیشه سکوریت از لحاظ ضربه‌پذیری از شیشه ساده بسیار مقاوم‌تر است و مانند شیشه ساده به‌راحتی خم نمی‌شود و در زمان شکستن به تکه‌های بسیار کوچک تبدیل شده و آسیب جانی نمی‌زند.بر خلاف شیشه‌های ساده که محدودیت ابعاد دارند در شیشه سکوریت می‌توان ابعاد بسیار بزرگ هم تولید نمود شیشه‌های ساده در ابعاد بزرگ با کوچک‌ترین خمشی می‌شکند و تکه‌های بزرگی از آن روی زمین می‌ریزد که می‌تواند آسیب جانی بزند.دلیل ساخت شیشه سکوریت این است که بتوان شیشه‌های بزرگ‌تری ساخت و از لحاظ شکست و صدمات جانی امن‌تر باشد.وزن این شیشه‌ها بسیار بالاتر از شیشه‌های دوجداره  ساده است پس نیاز هست در هنگام نصب وزن شیشه مهار و بالانس شود .

شیشه لمینت

در وسط آنها از یک‌لایه ژله‌ای پر شده است. وجود این مایع ژله‌ای کمک می‌کند که در هنگام شکسته شدن شیشه تکه‌های شیشه در درون این ماده ژله‌ای فرو رود و از پخش شدن جلوگیری می‌کند. استفاده  از این شیشه‌ها برای نمای ساختمان توصیه می‌شود.  شیشه‌های سکوریت لمینت وزن بسیار بالاتری دارند و معمولاً به علت وزن زیاد و ابعاد بزرگ این شیشه‌ها نیاز هست از تیم حرفه‌ای جهت  نصب شیشه بهره برد.

وزن بالای شیشه لمینیت، به کرات باعث افتادگی پنجره دوجداره می شود که باید به صورت دوره ای پنجره ها چک و بازدید شود . نحوه رگلاژ پنجره دوجداره برعملکرد و طول عمر پنجره ها می افزاید. همچنین نسبت تعویض لولای شکسته در اسرع وقت اقدام کنید تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

برای تولید شیشه‌های بزرگ بهتر است از چه نوع شیشه استفاده کرد؟

درصورتی‌که نیاز به تولید ابعاد بزرگ شیشه دوجداره باشد به علت آنکه شیشه‌های معمولی بسیار شکننده‌تر از شیشه سکوریت و سکوریت لمینت هستند باید شیشه‌ها به‌صورت سکوریت و سکوریت لمینت  تولید شود تا در هنگام حمل شیشه و هم در هنگام نصب نشکند. شیشه سکوریت و سکوریت لمینت حتی در زمان نصب اگر بشکند هیچ آسیب جانی به نصاب و اطرافیان نخواهد کرد.

قیمت شیشه سکوریت و سکوریت لمینت به نسبت شیشه ساده گران‌تر است زیرا پس از تولید شیشه به ابعاد موردنیاز برش خورده و به کارخانه مخصوص سکوریت شیشه ارسال می‌شود و پس از انجام فرایند سکوریت و لمینت شدن به کارخانه شیشه دوجداره بازگردانده می‌شود تا به شیشه دوجداره تبدیل گردد.

نکات مهم که نصاب شیشه دوجداره باید رعایت کنند

  • نحوه حمل شیشه از کارخانه تا محل نصب باید مطابق استاندارد باشد و در تمام مراحل بارگیری و تخلیه باید نصاب شیشه دوجداره حضور و ناظر باشد
  • از آن جا که ابعاد شیشه دوجداره در نحوه نصب آن تأثیر دارد و امکان برش شیشه بعد از فرایند دوجداره شدن سخت و گاهی غیرممکن است؛ بنابراین از صحت اندازه‌گیری دقیق مطمئن شوید.
  • در هنگام نصب نباید به گوشه‌ها و لبه‌های شیشه ضربه وارد شود.
  • در هنگام نصب شیشه دوجداره نباید هیچ‌گونه خراشی بر روی شیشه بیفتد
  • در هنگام نصب همه چیز باید به‌آرامی و باحوصله انجام شود. هرگونه فشار و سختی در نصب به معنای روش نادرست نصب تلقی می‌شود. فشار زیاد ممکن است به این شیشه‌ها آسیب برساند.
  • نصاب شیشه دوجداره باید نهایت دقت، سرعت و کیفیت را در هنگام نصب این نوع شیشه‌ها داشته باشد.
  • همه ابعاد و زوایای شیشه دوجداره می‌بایست پس از نصب تراز باشند.
  • پس از نصب چندین مرتبه پنجره را باز و بسته کنید تا از درستکار کردن و از رگلاژ و تنظیم بودن پنجره دوجداره اطمینان حاصل کنید.
در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی