یراق‌آلات در و پنجره دوجداره یکی از مهم‌ترین اجزای در و پنجره دوجداره به شمار می‌روند. امروزه پیشرفت‌های زیادی در صنعت تولید در و پنجره‌های دوجداره صورت‌گرفته است. همچنین یراق‌آلات در و پنجره دوجداره پیشرفت زیادی داشته‌اند و علاوه بر راحتی و زیبایی، ایمنی این پنجره‌ها هم‌افزایش داده است.

استاندارد یراق‌آلات در و پنجره

به‌همین منظور استاندارد خاصی برای یراق‌آلات در و پنجره دوجداره توسط دفتر ملی مقررات ساختمان تعیین و تبیین شده است؛ که کلیه سازندگان یراق‌آلات و همچنین سازندگان پنجره موظف به رعایت این اصول و استانداردها هستند به‌طوری‌که پنجره‌های تولید شده از امنیت فوق‌العاده بالایی برخوردار هستند.

یک یراق با کیفیت و استاندارد علاوه بر عملکرد روان باید مقاومت لازم در برابر وزن شیشه دوجداره لنگه بازشو را نیز داشته باشد.  یراق‌آلات پنجره‌های یوپی‌وی‌سی و آلومینیوم  به‌طورکلی شامل یراق دو‌حالته، یراق تک حالت، یراق کشویی و یراق تاشو است.

انواع مختلف یراق‌آلات درب و پنجره چیست؟

ابتدا به تعریف کلی یراق‌آلات می‌پردازیم. یراق‌آلات به‌طورکلی ابزاری کاربردی هستند که توسط مهندسان و افراد مبتکر طراحی و ساخته شده‌اند تا استفاده از لوازم برای ما هرچه آسان‌تر شود. در صنعت ساخت در و پنجره برای سهولت در عملکرد پنجره از یراق‌آلات متنوع و خاصی تولید و ساخته می‌شود. در ادامه به بررسی یراق‌آلات درب و پنجره نیز می‌پردازیم.

 برای مثال، چند نمونه از یراق‌آلات پنجره‌ای که همهٔ ما در طور روز با آن‌ها سروکار داریم:

  • دستگیره درب و پنجره‌ها
  • لولاهای پنجره‌ها، در ها
  • قفل‌های انواع پنجره
  • لولای درب‌های کشویی

یراق‌آلات در و پنجره دوجداره چه مدل‌هایی دارند؟

یراق‌آلات در و پنجره‌های دوجداره نیز، با پیشرفت طراحی و ساخت این پنجره‌ها، کارا تر و گسترده‌تر شده‌اند.در قوانین ساختمان و قسمت استاندارد پنجره دوجداره یو پی وی سی به انتخاب یراق آلات مرغوب و استاندارد پرداخته شده است

این ابزار، علاوه بر کاربرد باز کردن، بسته کردن و یا قفل‌کردن، سبب امنیت بیشتر و زیبایی نیز می‌شوند.

یراق‌آلات در و پنجره دوجداره به طول کلی شامل یراق آلات تک حالته، دوحالته، کشویی، تاشو، لغزشی نیمه اتوماتیک، تمام اتوماتیک می‌شوند.

اسپانیولت چیست؟

یکی از مهم‌ترین یراق‌هایی که در تولید پنجره‌ مورداستفاده قرار می‌گیرد، یراق اسپانیولت است. در تولید یراق اسپانیولت باید از آلیاژ مناسب و استاندارد استفاده شود. چرا که عدم استفاده از آلیاژ باکیفیت و مناسب موجب می‌شود که چرخ‌دنده‌های یراق ازکارافتاده و در نتیجه بر روی دستگیره‌ها فشار زیادی وارد شود.

اسپانیولت در و پنجره

امروزه در بازار دو نوع یراق اسپانیولت وجود دارد، اسپانیولت های دری و انواع مختلف اسپانیولت های پنجره‌ای. هر دوی این یراق‌ها بایستی از کیفیت خوبی برخوردار باشند. این یراق که در واقع قفل در نام دارد، یکی از مهم‌ترین اجزای پنجره‌های دوجداره است. استفاده از آلیاژ استفاده شده برای اسپانیولت، تأثیر بسزایی در کیفیت پنجره دوجداره دارد.بی‌کیفیت بودن این یراق، موجب افزایش فشار بر روی دستگیره‌های در می‌شود و به‌مرور کارایی آن از دست می‌رود. اسپانیولت ها در بازار با کیفیت و برندهای مختلفی وجود دارند. نوع آلمانی این یراق‌ها که دوزبانه است، از کیفیت و امنیت بالایی برخوردار است.

زبانه قفل پنجره دوجداره چیست؟

زبانه قفل از دیگر یراق‌های کاربردی است که به‌طوری نصب می‌شود تا پنجره یا در، در هنگام بسته‌شدن به طور کامل در جای خود جاافتاده و فیکس شود.

زبانه‌های قفل در انواع بلند و کوتاه وجود دارند، اما وزن لولا نیز باید حداقل 110 گرم باشد تا در برابر شکستگی مقاومت داشته باشد.

دستگیره در و پنجره چه خصوصیاتی دارد؟

به طور حتم، از پرکاربردترین و مهم‌ترین یراق‌آلات هر در و پنجره‌ای، دستگیره‌های آن‌هاست. انتخاب دستگیرهٔ مناسب نه‌تنها جنبهٔ زیبایی پنجره را دارد، بلکه در طول عمر درب و پنجره و اسپانیولت آن نیز تأثیر دارد. دستگیره‌های بلندتر به‌طورکلی فشار کمتری به اسپانیولت وارد می‌کنند. دستگیره‌هایی که اهرم آن توپرتر باشد، از کیفیت بیشتری برخوردار است. همچنین ضخامت صفحهٔ اصلی دستگیره نیز بااهمیت است. ماشین‌کاری و نحوهٔ اتصال اهرم به صفحه، و کیفیت آلیاژ استفاده شده در ساخت نیز مورد بااهمیتی است. همچنین فنر دستگیره نیز باید کیفیت مناسبی داشته باشد، در غیر این صورت، عملکرد دستگیره بد شده و یا حتی از کار می‌افتد. مورد دیگری که دربارهٔ یراق‌آلات دستگیره مهم است، زوار جای پیچ است که باید مقاوم و محکم باشد، و در برابر شکستگی و خوردگی مقاومت کافی را داشته باشد.

دستگیره بلند بهتر است یا کوتاه؟

نکتهٔ دیگر در مورد دستگیره‌ها، طول اهرم دستگیره است. اگر اهرم دستگیره کوتاه باشد فشار بیشتری به دستگیره و اسپانیولت وارد می‌شود و باز و بسته‌شدن هم برای کاربر سخت خواهد بود. هرچه دستگیره بلندتر باشد کار راحت‌تر خواهد بود. البته توجه کنید که بیش از حد بلند بودن دستگیره هم استحکام و قدرت آن را کم می‌کند. شفت چهارپهلو در دستگیره هم باید آلیاژ مناسب و مرغوبی داشته باشد در غیر این صورت سبب می‌شود تا دستگیره به‌راحتی بشکند.

سیلندر درب و پنجره چیست؟

نوع دیگر از یراق‌آلات پنجره‌های دوجداره، سیلندرها هستند. از بهترین انواع این یراق، سیلندرهای برنجی هستند که با آلومینیوم روکش شده‌اند.

انواع لولا در بازشوهای مختلف چیست؟

لولاها یکی از مهم‌ترین یراق‌آلات پنجره هستند که باز و بسته‌شدن لنگه پنجره را ممکن می‌سازند.بنابراین، لولاها وزن زیادی هم باید تحمل کنند و ازاین‌رو کیفیت ساخت و مقاومت آن‌ها بسیار مهم است.لولاها برای پنجره‌های دوجداره باید بتوانند بین 30 تا 70 کیلوگرم وزن را تحمل کنند بدون اینکه فشاری به آن‌ها وارد شود.

چرا کیفیت لولا اهمیت دارد؟

اگر لولاها جنس و کیفیت خوبی نداشته باشند، ممکن است در اثر فشار و وزن شکسته شوند که نه‌تنها لولا از بین می‌رود و پنجره هم آسیب می‌بینید، بلکه حتی ممکن است با خطر سقوط لنگه آسیب‌های جانی هم برای افراد سبب شود.بنابراین در هنگام تهیه لولا از هر نوع و برای هر پنجره‌ای، از بهترین جنس و بهترین کیفیت‌ها استفاده کنید.در پنجره‌های دوجداره به‌جای لولاهای 70 یا 100 میلی‌متری، از لولاهای تنظیمی استفاده می‌شود که می‌توانند تا 130 کیلوگرم وزن را هم تحمل کنند.بازشوها باتوجه‌به کاربردهای آن‌ها، دارای انواع و طراحی‌های متفاوتی‌اند و لولاهای مختلفی هم دارند.

انواع لولای در و پنجره چیست؟

از جمله لولاها در بازشوهای در و پنجره‌های دوجداره می‌توان به :

لولای بازشوهای یک‌حالته:

پنجره‌های لولایی از رایج‌ترین انواع پنجره‌اند که یکی از انواع آن‌ها هم پنجره دوجداره با بازشو لولایی تک حالت است.لولا در این نوع بازشو، باز و بسته کردن لنگه را بر روی یک محور عمودی ممکن می‌سازد که یکی از کلاسیک‌ترین و رایج‌ترین انواع بازشوها برای پنجره است.معمولاً برای هر لنگه از دولولا استفاده می‌شود که البته باتوجه‌به ابعاد پنجره ممکن است بیشتر هم باشد.

 لولای بازشوهای دوحالته :

این بازشوها در مواردی کاربرد دارند که باز شدن پنجره بر روی دو محور عمودی و افقی انجام می‌شود.بنابراین نوع پیشرفته‌تری از لولا استفاده می‌شود که قابلیت این را دارد که لنگه هم در محور عمودی و هم در جهت محور افقی، البته با زاویه‌ای محدود بتواند باز و بسته شود.پنجره‌های دوجداره با بازشو دوحالته در برابر صوت و رطوبت، عایق‌بندی خوبی دارند.

لولا بازشوی کلنگی :

یکی دیگر از انواع پنجره‌های لولایی، پنجره دوجداره کلنگی یا سایبانی است.این بازشوها طوری نصب می‌شوند که نقطه دید را از روبرو مسدود سازد.یعنی لولا امکان باز و بسته‌شدن در جهت محور افقی را ممکن می‌سازد.

 پنجره کشویی چیست؟

پنجره‌های کشویی نیازی به لولا ندارند، چرا که بر روی یک ریل سوار هستند و حرکت می‌کنند.بنابراین، به‌جای یراق‌آلات لولایی، پنجره دارای غلتک است که این غلتک روی ریل حرکت را ممکن می‌سازد.استفاده از این یراق‌آلات، برای زمانی است که می‌خواهیم از پنجره‌های دوجداره کشویی استفاده کنیم.این پنجره‌ها معمولاً برای فضاهایی که محدود هستند و جایی برای لنگه بازشو نیست استفاده می‌شوند.

لولا بازشوهای تاشو :

پنجره‌های آکاردئونی دارای لنگه‌هایی با بازشو تاشو هستند.لولاهایی مخصوص نیز برای پنجره‌هایی که باز و بسته‌شدن آن‌ها، به‌صورت تاشو انجام می‌شود وجود دارند.لولاها بین دولنگه قرار گرفته و لنگه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند، و از کناره نیز لولا هم به لنگه و هم به قاب پنجره متصل شده است.

لولا پنجره فرانسوی چیست؟

پنجره‌های فرانسوی در واقع همان پنجره لولایی تک حالت است.

یراق پنجره دوجداره یوپی‌وی‌سی شامل چه قطعاتی است؟

یراق در پنجره یوپی‌وی‌سی  از جمله بخش‌ها و قطعاتی است که در خرید و انتخاب پنجره اهمیت بسیار دارد و مهم است. چرا که کیفیت یراق و تأثیر آن بر روی زیبایی و ایمنی پنجره بسیار زیاد است. ازاین‌رو، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آیتم‌هایی است که در خرید و انتخاب پنجره باید به آن دقت و توجه نمود. به این منظور باید یراق مناسب برای پنجره‌ها را شناخت و همچنین از پروفیل مصرفی آنها تا حدودی اطلاع داشت. یراق پنجره‌ها یوپی‌وی‌سی باید از آلیاژ مناسب و مقاومی ساخته شوند. این یراق‌ها همچنین باید از میزان کیفیت بالایی برخوردار باشند و بتوانند وزن زیادی را تحمل کنند و علاوه بر این ها، یراق‌ها باید از مکانیزم تولید بالا و دقیقی برخوردار باشند. تا بتوانند در طول زمانی که مورداستفاده قرار می‌گیرند، تحرکات مکانیکی درستی را داشته باشند. در نحوه عملکرد و ساخت و مونتاژ پنجره یوپی‌وی‌سی یراق نقش مهمی دارد.

یراق‌ها از کیفیت‌های مختلف و مارک‌های مختلفی تولید می‌شوند؛ بنابراین نوع یراق تأثیر زیادی بر روی کیفیت و کاربرد پنجره دارد. در بین انواع مختلف یراق‌ها تولید شده می‌توان به برخی از یراق‌ها باکیفیت و مفید اشاره کرد. این‌گونه یراق‌ها که در پنجره‌های یوپی‌وی‌سی مورداستفاده قرار می‌گیرند، سبب افزایش ایمنی و امنیت پنجره و همچنین بالابردن کیفیت آنها می‌شوند.

ویژگی‌های یراق در پنجره یوپی‌وی‌سی چیست؟

از جمله ویژگی‌هایی که یک یراق باکیفیت و خوب باید داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تحمل وزن لنگه بازشو چقدر اهمیت دارد؟

اولین و مهم‌ترین خصوصیتی که یک یراق خوب باید داشته باشد، تحمل وزن است. یک یراق خوب باید توانایی تحمل وزن زیادی را داشته باشد. چرا که پنجره‌ها در ابعاد گوناگون تولید می‌شوند و اندازه باز شدن هر پنجره هم در مقایسه با پنجره‌های دیگر فرق می‌کند. به همین دلیل داشتن قابلیت و توانایی باز شدن هر دولنگه از جمله خصوصیت مهم و اصلی یراق است.هر چه یراق از کیفیت و استاندارد بالاتری برخوردار باشد نیاز کمتری به رگلاژ و تنظیم پنجره دوجداره خواهد بود و همچنین تعمیر در و پنجره دوجداره خواهیم داشت.

استاندارد بودن یراق تولید شده چرا مهم است؟

یراق تولید شده باید استاندارد باشد. درغیر این صورت نمی‌توان به‌عنوان یک عایق خوب عمل نماید. در نتیجه گردوخاک و صدا و…به داخل ساختمان نفوذ می‌کنند. چرا که غیراستاندارد بودن یراق پنجره یوپی‌وی‌سی موجب می‌شود که عملیات فیتینگ میان لاستیک آب‌بندی و پروفیل درست عمل نکند؛ بنابراین پنجره تولید شده از کارایی لازم و کیفیت خوب برخوردار نخواهد شد. یراق تولید شده باید استاندارد باشد. اگر یراق استاندارد نباشد. در این صورت نمی‌توان به‌عنوان یک عایق خوب عمل نماید.عایق بندی پنجره دوجداره اصولی و استاندارد پنجره دوجداره یکی از مزایای این نوع پنجره ها می باشد که در سازمان استاندارد ساختمان نیز بر آن تاکید شده است .

مقاوم بودن در برابر تغییرات جوی

یراق خوب باید دارای درجه مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و غیره باشد. چرا که از پنجره‌های یوپی‌وی‌سی در مکان‌های و محیط‌های آب‌وهوایی مختلف استفاده می‌شود؛ بنابراین باید یراق‌های به‌کاررفته در آن از کیفیت بالایی برخوردار بوده و در برابر سرما، گرما و رطوبت و بارندگی مقاوم باشد. در غیر این صورت یراق دچار آسیب و خوردگی شده و از بین می‌رود.

روان بودن چرا اهمیت دارد؟

دیگر ویژگی و خصوصیت مهمی که باید یراق خوب و استاندارد داشته باشد، روان بودن و کاربران آسان آن است. یراق به‌کاررفته در تولید پنجره یوپی‌وی‌سی باید در عمل باز و بسته‌شدن پنجره بسیار روان و راحت کارکرده و فشار کمی به دستگیره‌ها وارد نماید.

انواع یراق در پنجره‌های یوپی‌وی‌سی چیست؟

در تولید پنجره‌های یوپی‌وی‌سی  از یراق‌های متنوع و مختلفی استفاده می‌شود. بااین‌حال، به دلیل سرعت بالایی که پیشرفت تکنولوژی و فناوری‌های مدرن دارد، هر روز بر نوع و تنوع یراق‌ها افزوده می‌شود و نوآوری‌های جدید در این زمینه به وجود می‌آید. ولی بااین‌حال، مهم‌ترین و اصلی‌ترین یراق‌های استفاده شده در پنجره‌های یوپی‌وی‌سی عبارت‌اند از:

یراق‌آلات پنجره دوجداره آلومینیوم

برای استفاده از پنجره دوجداره آلومینیوم ترمال‌بریک می‌توان یراق‌آلات متفاوتی استفاده کرد برخی از بازشوهای پنجره آلومینیومی را در قسمت زیر توضیح داده می‌شود همان‌طور که در عکس می‌بینید چهار مدل از بازشوها عنوان شده است.

یراق پنجره دوجداره آلومینیوم فرانسوی یا دولنگه بازشو چیست؟

پنجره های فرانسوی به طور مؤثری یک طرح تزئینی تلطیف شده هستند. نمای کلاسیک یک جفت کناری است که در یک قاب بیرونی قرار دارد. قاب را می‌توان با یا بدون مالچ مرکزی (پست) تعبیه کرد.

یراق‌آلات دو‌حالته پنجره آلومینیومی چیست؟

یک تغییر دیگر در سبک توفان، اما در این حالت می‌توان به دو روش مختلف فضای باز را باز کرد. اول مانند یک پنجره لولایی به طور منظم است، اگرچه به سمت داخل باز می‌شود. دوم با استفاده از کج کردن بخش باز است. این پنجره می‌تواند به داخل اتاق خم شود و امکان تهویه زیادی را بدون نیاز به باز کردن کامل پنجره فراهم می‌کند. عمل کج یا باز کردن با حرکت‌دادن دسته در جهت‌های مختلف برای باز کردن قفل هر عملکرد کنترل می‌شود.

یراق تک حالت لولایی پنجره آلومینیومی چیست؟

این پنجره‌ها به بیرون و روی لولا از هر طرف و بالا باز می‌شوند. احتمالاً بیشترین استفاده از طراحی پنجره در انگلستان. پنجره‌های کف‌سازی در همه‌جا به هر سبک از ملک مشاهده می‌شود. پنجره‌های باز شونده بالا و پایین باز گاهی به ترتیب پنجره‌های روتاری و پنجره‌های قیف خوانده می‌شوند. انواع کشویی یا لیفت: در این نوع پنجره دوجداره آلومینیومی می‌توان یک لنگه یا هر دولنگه را به‌صورت کشویی باز نمود در آلومینیوم حتی می‌توان سه لنگه را به‌صورت آکاردئونی به یک سمت جمع نمود

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی