افتادگی در و پنجره دوجداره از جمله مشکلاتی است که ممکن است در طول زمان برای در و پنجره‌های دجداره به وجود بیاید. این افتادگی در نهایت مشکلات متعددی را به همراه دارد. یکی از بارزترین مشکلات این است که یراق آلات عملکرد درست خود را از دست میدهند و در نهایت در و پنجره شما به‌ خوبی بسته نمی‌شوند . از جمله مشکلات دیگری که ممکن است به وجود بیاید، درزهایی است که درقسمت بازشو پنجره  ایجاد می شود. بنابراین رفع افتادگی در و پنجره دوجداره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.و از مهمترین تعمیرات در و پنجره دوجداره تلقی می شود.

گفتیم که افتادگی پنجره دوجداره می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود و با رگلاژ و تنظیم پنجره می توان افتادگی قسمت بازشو در و پنجره را برطرف کرد. بهتر است بدانید که این مشکل به راحتی و در زمانی کوتاه تعمیر می شود و یراق آلات عملکرد دقیق و درست خود را دوباره خواهند داشت و بر عمر مفید یراق آلات پنجره دوجداره اضافه خواهد.همچنین چک کردن عملکرد یراق آلات به صورت دوره ای علاوه بر افزایش عمر مفید یراق آلات بر کاهش مصرف سوخت و هزینه ها کمک شایانی خواهد کرد.

در این مقاله در مورد افتادگی پنجره دوجداره خواهیم خواند در ابتدا دلایل افتادگی پنجره دوجداره را بررسی خواهیم کرد و در انتها به چگونگی رفع افتادگی در و پنجره دوجداره و همچنین نحوه رگلاژ پنجره دوجداره خواهیم پرداخت

علت بسته نشدن پنجره دوجداره چیست؟

معمولا این اتفاق زمانی است که در و پنجره دوجداره  به راحتی بسته نمی شود و یا اگر بسته باشد، باز شدن آن کار سختی است ویا شما برای بسته شدن کامل پنجره و یا در دوجداره مجبور هستید قسمت بازشو را با سمت بالا فشار دهید تا راحتتر بسته شود. با فرض اینکه یراق آلات سالم هستند می توانیم بگوییم در و پنجره دوجداره دچار افتادگی شده و نیاز به تعمیر و تنظیم دقیق وزن قسمت بازشو است.

علت افتادگی در و پنجره دوجداره

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم، افتادگی در و پنجره دوجداره می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید آنها را بررسی کنید تا بتوانید مشکل اصلی را پیدا کرده ودر صدد رفع آن بر آییم.حال به چند مورد اصلی می پردازیم تا شما بتوانید علت را دریابید.

1-نشست ساختمان:

در ساختمان های نوساز ،فریم در و پنجره دوجداره نصب شده بر روی دیوار با تغییرات اسکلت ساختمان که مهمترین آن نشست ساختمان است تحت تاثیر قرار گرفته و با نشست ناچیز ساختمان فشار مضاعفی بر فریم پنجره وارد شده که باعث افتادگی در و پنجره دوجداره می شود .این نشست ممکن است در زمان وقوع زلزله نیز رخ دهد.

نشست ساختمان های نو ساز یک امر اجتناب ناپذیر است به همین خاطر پبشنهاد ما این است که به صورت دوره ای عملکرد درها و پنجره ها چک شود و اگر نشانه هایی از افتادگی پنجره مشاهده شد نسبت به رفع آن کوشید .

۲- نصب نامناسب:

شاید به این مسئله برخورده باشید که نصب پنجره دوجداره اصلا کار آسانی است و هرکسی می تواند به راحتی آن را انجام دهد، به همین خاطر این کار را به افراد متخصص نمی سپاریم و معمولا سعی می کنیم که یا خودمان یا افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند چنین کاری را انجام بدهند تا هزینه ای برای این کار پرداخت نکنیم.

ولی یکی از دلایل مهم در افتادگی در و پنجره دوجداره ، نصب نامناسب و غیراصولی پنجره است که باعث می شود در آینده پنجره افتادگی پیدا کند و یا پروفیل پنجره از حالت طبیعی خود خارج شود و به اصلاح دفرم شود.حتی عدم استفاده از فوم مناسب و چسب سیلیکون در عایق بندی پنجره نیز می تواند باعث بروز مشکل در آینده شود .

اگر متوجه شدید پنجره شما به صورت استاندارد و مطابق اصول نصب نشده است  توصیه می کنیم که از یک متخصص کمک بگیرید تا پنجره را بررسی کند و در صورت نیاز آن را مجددا به صورت اصولی نصب کند تا فشار دیوار به صورت مناسب روی پنجره وارد شود و از افتادگی در و پنجره جلوگیری کنید.

۳- ابعاد نامناسب:

اندازه گیری صحیح در و پنجره دوجداره ،طراحی مناسب بر اساس ابعاد ، ساخت استاندارد و نصب بر پایه اصول از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .همچنین مهمترین پارامتر در انتخاب تولیدکننده پنجره دوجداره، این است که آن شخص تخصص و تجربه کافی را در این زمینه داشته باشد و از یک شرکت یا شخص معتبر کمک بگیرید تا این کار را برایتان انجام دهد.

صرفا ارزانتر ساخته شدن پنجره را ملاک انتخاب قرار ندهید زیرا در آینده ای نزدیک شما هزینه های سنگینتری بابت تعمیرات پنجره دوجداره متحمل خواهید شد پس رعایت اصول ساخت و نصب از اولویت های انتخاب تولید کننده پنجره باید باشد.

۴- کیفیت پایین پروفیل پنجره:

خیلی اوقات وقتی به چند شخص مختلف برای ساخت پنجره دوجداره مراجعه می کنید، متوجه می شوید که قیمت برخی از افراد تفاوت بسیار زیادی دارد و بسیار پایین تر از افراد دیگر است.

خیلی ها در این حالت فکر می کنند که افراد دیگر در حال گران فروشی هستند، اما باید بدانید که معمولا قیمت های پایین به خاطر استفاده از پروفیل با کیفیت پایین تر است. آلیاژ مورد استفاده در پنجره دوجداره، جنس ها و کیفیت های گوناگونی دارد و به همین خاطر تفاوت قیمت نیز در آنها بسیار زیاد است.

اگر از پروفیل با کیفیت پایین تری استفاده کنید، قطعا هزینه ساخت برایتان ارزان تر خواهد شد؛ اما از طرفی عمر مفید پنجره خودتان را کاهش داده اید و این موضوع می تواند در آینده برایتان مشکل ایجاد کند. یکی از همین مشکلات، افتادگی پنجره و تغییر حالت آن است.

۵- کیفیت پایین یراق آلات:

برای نصب پنجره دوجداره، از یراق آلاتی استفاده می شود که مخصوص این کار هستند و باید بدانید که این مواد نیز تفاوت قیمت و انواع گوناگونی دارند. خیلی اوقات افرادی که می خواهند کار نصب پنجره دوجداره را انجام دهند، به حساب خودشان یراق آلات پنجره دوجداره با کیفیت پایین تر را انتخاب و خریداری می کنند که این یراق آلات بسیار ارزان تر از جنس های باکیفیت هستند.

با این کار این افراد سود خوبی به جیب می زنند و یراق آلات در و پنجره دوجداره  را به قیمت یراق آلات باکیفیت برای شما حساب می کنند، اما این شما هستید که در آینده به مشکل خواهید خورد و این یراق آلات بی کیفیت می توانند برایتان دردسرهای زیادی ایجاد کنند.

به همین خاطر باز هم بر می گردیم به این موضوع که سعی کنید برای ساخت و نصب پنجره دوجداره ، از افرادی کمک بگیرید که کاملا متخصص و حرفه ای هستند و به خاطر سودهای کوچک کیفیت کار خودشان را زیر سوال نمی برند و صداقت کافی در کار خود دارند.

۶- عدم استفاده از ورق گالوانیزه در پروفیل در و پنجره دوجداره:

ورق گالوانیزه ورقی فولادی است که در بین پروفیل  پنجره دوجداره استفاده می شود. پروفیل به تنهایی نمی تواند وزن پنجره را تحمل کند و در برابر انبساط و انقباض مقاومت خوبی را از خود نشان نمی دهد، به همین خاطر برای تقویت پروفیل مصرفی در تولید پنجره از ورق گالوانیزه نیز  استفاده می شود.

یکی از مواردی که عدم استفاده از آن باعث ارزانتر تمام شدن پنجره می شود همین ورق گالوانیزه است . این موضوع باعث می شود که پنجره در برابر انبساط و انقباض به راحتی دچار افتادگی شود یا نتواند وزن شیشه ها را تحمل کند و تاب برمی دارد و دفرم می شود و یا باعث شکسته شدن لولاهای در و پنجره می شود.

۷- انبساط و انقباض:

انبساط و انقباض بر اثر تغییرات آب و هوایی می تواند تاثیر زیادی در تاب برداشتن فریم پنجره دوجداره داشته باشد و این موضوع می تواند در نتیجه منجر به افتادگی پنجره دوجداره شود.انتخاب پروفیل دارای استاندارد و مناسب شرایط آب و هوایی هر منطقه می تواند احتمال بروز این مشکل را به صفر برساند.

8-جذب رطوبت

مورد بعدی نیز در خصوص جذب کردن رطوبت و نم موجود در محیط است که به مقدار بسیار کمتری در این موضوع سهم دارد، اما باز هم نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

9-وزن شیشه‌ها

مورد بعدی نیز در خصوص وزن شیشه دوجداره است. تکنسین خط تولید کارخانه شیشه دوجداره با توجه به اطلاعاتی که از پروژه دارد باید در انتخاب شیشه با ضخامت متناسب با پروفیل پنجره دقت لازم را به عمل آورد تا از افتادگی پنجره جلوگیری به عمل آید. در صورتی که وزن شیشه‌ها از توان تحمل پروفیل قاب آن‌ها بیشتر باشد، امکان دارد افتادگی پنجره ‌ها بسیار بالاست .نصاب شیشه دوجداره باید پس از نصب حتما باید برای رگلاژ شیشه اقدام کند .

روش رفع افتادگی پنجره های دوجداره چگونه است؟

تا به اینجا در مورد این صحبت کردیم که دلایل افتادگی درو پنجره دوجداره چیست .در ادامه می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه می توانید افتادگی پنجره دوجداره را با روش های اصولی حل کنید.

پنجره های دوجداره به صورت لولایی و کشویی و فولکس واگنی وجود دارند که برای هرکدام باید تکنیک و روش خاصی جهت تعمیر و رفع افتادگی به کار گرفته شود .

انجام رگلاژ و تنظیم پنجره دوجداره باعث عملکرد صحیح و درست پنجردوجداره ، عایق‌بندی پنجره دوجداره  در برابر آلودگی‌های محیطی و صوتی در محیط‌های صنعتی و شهری،رفع صدای مزاحم از پنجره دوجداره  صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها و… خواهد شد. از این رو در این عنوان به آموزش رگلاژ پنجره دوجداره می‌پردازیم تا با انجام این امر این قبیل از مشکلات را برطرف نمایید. البته بهتر است که انجام عملیات رگلاژ و تنظیم و رفع افتادگی پنجره دوجداره را به تکنسین و تعمیرکار بسپارید تا با انجام تخصصی این کار مشکلی در آینده رخ ندهد.

۱- رفع افتادگی در و پنجره دوجداره تک حالته و دو حالته لولایی

پنجره دوجداره لولایی دوحالته یا تک حالته، محبوب ترین نوع پنجره است و رفع افتادگی آن نیز بسیار راحت انجام می شود. وقتی در و پنجره دوجداره لولایی دچار افتادگی می شود، عملکرد در و پنجره دچار اختلال میشود .وزن پنجره از حالت تعادل خارج می شود و به سمت پایین فشار وارد می کند و به همین خاطر برای باز و بسته کردن آن، نیاز است که پنجره را به سمت بالا فشار دهید تا بتوانید پنجره را ببندید.

حال بهترین راهکاری که برای این موضوع وجود دارد این است که پنجره را رگلاژ و وزن پنجره را بین لولاها تقسیم و با اصلاح بالانس کنید.تا علاوه بر جلوگیری از شکسته شدن لولا که منجر به تعویض لولای شکسته می شود از عملکرد درست پنجره نیز بتوانیم مطمئن باشیم .در پنجره دوجداره لولایی تک حالته، رگلاژ به این صورت انجام می شود که شیشه پنجره بازشو را چک کرده تا به صورت تراز و کاملا مناسب در جایگاه خود قرار گرفته باشد. شیشه پنجره دوجداره به خاطر استفاده از دو جام شیشه بسیار سنگین است و وزن زیاد آن می تواند باعث افتادگی پنجره شود، به همین خاطر شیشه باید به صورت کامل در جایگاه خود قرار بگیرد و به این صورت پنجره تک حالته رگلاژ می شود.اما در پنجره دوجداره دو حالته، علاوه بر اینکه شیشه را در جایگاه صحیح خود قرار داده و تراز می کنند، با استفاده از لولاهای بالا و پایین پنجره نیز وزن را تنظیم تا افتادگی به صورت کامل از بین برود تا بتوانید به بهترین شکل ممکن پنجره را باز و بسته کنید.

۲- رفع افتادگی پنجره دوجداره کشویی:

پنجره دوجداره کشویی نوع دیگری است که باز و بسته  شدن پنجره بر روی ریل است و به خاطر این حالت افتادگی پنجره  مانند پنجره هایی لولایی نیست که به سمت پایین فشار وارد کند؛ اما این نوع پنجره معمولا در هنگام باز و بسته شدن گیر زیادی دارد و نمی توانید به راحتی آن را روی ریل حرکت دهید.

برای رگلاژ پنجره دوجداره کشویی، باید ابتدا پنجره بازشو را از جای خود خارج کنید و سپس به بررسی ریل پنجره و غلتک های آن بپردازید. غلتکها معمولا پس از مدتی از محور خود خارج و یا کاملا مستهلک می شوند و به همین خاطر بهتر است که آنها را کاملا تعویض کنید.افتادگی پنجره گاهی اوقات می تواند باعث خوردگی ریل ها شود و اگر ریل پنجره شما چنین حالتی دارد، توصیه می کنیم که آن را نیز به صورت کامل تعویض کنید تا پنجره شما به خوبی بتواند در جایگاه خود حرکت کند.

حالا پس از اینکه این کار را انجام دادید، باید پنجره را در جایگاه خود قرار دهید تا بتوانید مجددا از آن استفاده کنید. البته روغن کاری ریل ها نیز یادتان نرود تا پنجره بتواند به صورت روان و مناسب در جایگاه خود حرکت کند و مشکلی برایتان ایجاد نکند.

۳- رفع افتادگی پنجره دوجداره فولکس واگنی:

نوع دیگری از پنجره دوجداره نیز وجود دارد که به آن فولکس واگنی یا تیلت اند اسلاید گفته می شود. این نوع پنجره قطعه بازشو دارد که کاملا متحرک است و از چارچوب خارج شده و باز و بسته می شود و به همین خاطر به فولکس واگنی معروف است.

این نوع پنجره هم ممکن است دچار افتادگی شود و رفع افتادگی آن کمی تخصصی تر است و نیاز به دقت و تخصص بیشتری دارد. اگر می خواهید خودتان پنجره ها را تعمیر کنید، باید بدانید که در این نوع پنجره ابتدا نیاز است که مانند مدل های قبلی شیشه را تنظیم کنید و سعی کنید که شیشه را در جایگاه مناسب خود قرار دهید تا باعث کج شدن پنجره نشود و به یک سمت آن فشار وارد نکند.

در مدل فولکس واگنی در زیر پنجره بازشو قسمتی وجود دارد که برای تنظیم تعادل پنجره است گاهی اوقات که افتادگی زیاد باشد، نیاز است که این قسمت را نیز دستکاری کنید و آن را تنظیم کنید تا بتوانید به بهترین شکل رگلاژ را انجام دهید.در نهایت با انجام این کارها می توانید به راحتی مشکل افتادگی پنجره خود را حل کنید و آن را به حالت اولش برگردانید تا به راحتی و بدون گیر داشتن باز و بسته شود.

هزینه رگلاژ پنجره دو جداره به چه عواملی بستگی داردو چقدر است؟

اینکه چه زمان پنجره ما نیاز به رگلاژ دارد بر هزینه رگلاژو تنظیم پنجره دوجداره به جهت رفع افتادگی بسیار متفاوت است . و همچنیم بسته به نوع پروفیل و یراق آلات مصرفی در پنجره دوجداره ،این هزینه ها متفاوت خواهد بود. استحکام، تنوع زیاد در طرح و رنگ، قابلیت رنگ پذیری و ثبات رنگ ، ضد آب بودن یراق آلات تعویض شده همه و همه در هزینه تغمیر و رفع افتادگی دخیل هستند .

در این مقاله دلایل اصلی افتادگی پنجره مورد بررسی قرار گرفت همچنین راهکارهایی برای جلوگیری از به وجود آمدن این مشکل وهمچنین به روشهای رفع افتادگی و تنظیم وزن پنجره پرداخته شد.امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که بتوانید به بهترین شکل ممکن، کار رگلاژ پنجره دوجداره را انجام دهید و مشکل افتادگی آن را حل کنید تا پنجره ها به راحتی باز و بسته شوند و مشکلی برایتان ایجاد نکنند.

اگر می خواهید عملکرد پنجره درست باشد تا علاوه بر باز و بسته شدن راحت پنجره در مصرف سوخت و هدر رفت سرمایه جلوگیری شود ،پیشنهاد ما به شما بازدید دوره ای پنجره ها و چک کردن آن توسط تکنسین های تیم تعمیرات در و پنجره وینیفیکس است .

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی