تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره و یا تعمیر آن یکی از تعمیرات مهم و حساس است که دانستن نکاتی درباره اسپانیولت می‌تواند از بروز هزینه‌های اضافه و گزاف جلوگیری به عمل آورد.

ابتدا باید بدانید اسپانیولت چیست و در کجا قرار دارد و چه وظیفه‌ای را بر عهده دارد و چه عواملی باعث استهلاک و عملکرد بد آن می‌شود و چگونه می‌توان فهمید که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد

اسپانیولت پنجره دوجداره یوپی‌وی‌سی  چیست

در قسمت بازشو در یا پنجره دوجداره یک یراق سرتاسری قفل، از بالا تا پایین بازشو را دربرگرفته است به این قسمت در اصطلاح فنی اسپانیولت گفته می‌شود قفل، دستگیره، زاماک، توپی و هر بخشی که در باز و بسته‌شدن و سیستم حرکتی پنجره‌های دوجداره یوپی‌وی‌سی است را شامل می‌شود.در واقع در تعمیر و رگلاژ پنجره دوجداره، اسپانیولت بخشی است که در صورت هرگونه خرابی باید بررسی دقیق شود زیرا کارایی و عملکرد پنجره با این قطعه است و یا به  این بخش وابسته است. به زبان ساده اگر بخواهیم قسمت بازشو را در چارچوب چفت کنیم به‌نحوی‌که با حرکت دستگیره در حالت قفل؛ در یا پنجره قفل شود یکسری زبانه‌های کوچک در بالا یا پایین قسمت بازشو در راستای برش طولی آن وجود دارد با درگیرشدن با یراقی به نام کیپر در چارچوب می‌تواند در یا پنجره را قفل نماید. حال اگر این بازشو دریا پنجره در راستای طولی برش دهیم مجموعه‌ای را می‌بینیم شامل توپی، زاماک، دستگیره و قفل که به مجموعه این موارد، اسپانیولت می‌گویند. تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره کاری تخصصی و فنی است که باید توسط کارشناسان حرفه ای انجام گیرد.

دسته‌بندی اسپانیولت پنجره دوجداره یوپی‌وی‌سی

اسپانیولت پنجره ها به چندین دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که عموماً شامل اسپانیولت پنجره‌های کشویی، لولایی، فولکس‌واگنی  و یا … تقسیم می‌شوند که هرکدام از تنوع مختلفی برخوردارند. اما اصلی‌ترین آن‌ها درگذشته دوسری یراق و با آکس‌های مختلف عرضه می‌شد که این یراق‌ها بسته به پروفیل مصرفی به آکس 9 و آکس 13 تقسیم می‌شدند. اما امروزه در ایران باتوجه‌به تغییرات آکس 13 عمومیت پیدا کرده و بیشترین کاربرد را دارند.

دلایل خرابی اسپانیولت پنجره‌های دوجداره

دلایل خرابی اسپانیولت تنها جنس و نحوه استفاده می‌تواند دخیل باشد اما از لحاظ منطقی برای ایجاد مشکل در این بخش عوامل زیادی همچون: عدم رگلاژ پنجره دوجداره یوپی وی سی که بیشتر در شیشه دوجداره اتفاق می‌افتد و موجب بار اضافی در زاماک شده و نگه‌داری توپی را دچار اخلال کرده و  موجب شکستگی می‌گردد.

یکی از دلایل خراب‌شدن اسپانیولت نصب غیراصولی  این یراق است  که در موارد متعددی در مدت‌زمان کوتاهی موجب ازکارافتادگی شده و هزینه تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره را برای شما به ارمغان می‌آورد.

همچنین نصب غیراصولی و غیراستاندارد در و پنجره دوجداره و استفاده از لولا و یراق آلات غیراستانداردو نامرغوب نیز می‌تواند باعث استهلاک اسپانیولت پنجره شود.

در صورتی که نیاز به تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره داشتید حتما با ما تماس بگیرید تا در اولین فرصت کارشناسان فنی ما پنجره شما را بازدید و نسبت به رفع مشکل اقدام کنند.

نحوه تشخیص خرابی اسپانیولت پنجره‌های دوجداره

برای تشخیص خرابی و استهلاک لازم است، دستگیره را به سمت بالا بچرخانید اگر سیستم قفل به‌خوبی عمل کرد و هیچ درزی در بین قسمت بازشو و فریم ایجاد نشد و در هنگام باز و بسته کردن و همچنین چرخاندن دستگیره هیچ‌گونه درگیری و سفت بازشدن را احساس نکردید، در این صورت اسپانیولت سالم است.

راه‌های دیگر نیز برای تشخیص وجود دارد مثل قفل شدن و باز نشدن، نرفتن توپی‌ها در زاماک و موارد فنی‌تر دیگر

بهترین جنس‌های موجود در بازار ساخت کشور المان و کشور ترکیه است که از آلیاژهای مستحکمی تشکیل شده است.

نحوه نگه‌داری و طول عمر اسپانیولت پنجره‌های دوجداره

برای نگه‌داری لازم است از هرگونه فشار مضاعف بر روی آن پرهیز کنید و برای این موضوع در صورت خارج‌شدن از رگلاژ و تنظیم پنجره دوجداره به‌سرعت اقدام کنید تا هزینه تعویض این بخش نیز اضافه نشود.

به دلیل قیمت نسبتاً بالای یراق‌آلات در و پنجره دوجداره درجه یک حتماً پیشنهاد می‌شود که از سازندگان معتبر که استاندارهای لازم را رعایت می‌کنند پنجره دوجداره خود را تهیه کنید و نسبت به سرویس و تعمیر در و پنجره دوجداره به صورت سالانه  اقدام فرمایید.

اسپانیولت و دستگیره اگر از جنس مرغوب دارای استاندارد باشند استهلاک این قطعه به‌ندرت پیش می‌آید و درصورتی‌که عملکرد پنجره با مشکل روبرو شد نسبت به تعمیر آن سریع اقدام کنید .

نقش رگلاژ در ماندگاری اسپانیولت پنجره‌های دوجداره

در حالت کلی رگلاژ باعث می‌شود اگر تداخلی در کار اجزای یک پنجره صورت گرفت باشد به‌وسیله آن بر طرف شود و پنجره بتواند کار خود را به‌درستی و بدون خللی انجام دهد.

رگلاژ نکردن به‌صورت دوره‌ای یکی از عواملی که می‌تواند در خرابی اسپانیولت تأثیرگذار باشد به‌طوری‌که هزینه زیادی را به شما تحمیل کند. پیشنهاد ما این است که تاحدامکان به‌صورت دوره‌ای از خدمات رگلاژ کردن استفاده نمایید که در این صورت از خرابی اجزا و یراق‌آلات جلوگیری می‌شود.اگر نسبت به تعمیر قفل و دستگیره ،تعویض لولای شکسته ،تعویض شیشه شکسته ،رفع افتادگی پنجره و درزگیری پنجره سریع اقدام کنید از تحمیل هزینه های اضافی جلوگیری کرده اید .به عنوان مثال با عایق بندی پنجره دوجداره علاوه برجلوگیری از استهلاک یراق آلات پنجره از ورود صدای مزاحم از پنجره دوجداره و همچنین نفوذ آب باران از پنجره جلوگیری به عمل می آید .

در تمام مشاغل هستند افرادی که به علت نداشتن تجربه کافی کار خود را به‌درستی انجام نمی‌دهند به طور مثال در زمان مونتاژ اگر یراق‌آلات را به‌درستی نبندند و یا در زمان انداختن شیشه دقت کافی را به خرج ندهند ممکن است شما را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کند. اما این پایان کار نیست و شما می‌تواند با استفاده از متخصصین این حوزه و رگلاژ کردن خود را از این معضل نجات دهید.

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی