تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره از جمله تعمیرات مهم در نگهداری از پنجره‌های دوجداره است.

لولا محرک قسمت بازشو بر روی فریم اصلی  است. باتوجه‌به نوع کاربری پنجره می‌توان از انواع لولاهای تک حالت و یا دوحالته استفاده کرد. جنس لولای استاندارد برای پنجره‌های دوجداره گالوانیزه است. معمولاً توصیه می‌شود از لولاهای قابل رگلاژ جهت تنظیم وزن دقیق قسمت بازشو که در سهولت باز و بسته کردن پنجره کمک شایانی می‌کند استفاده کرد. عمدتاً لولا پنجره دوجداره یوپی‌وی‌سی در سایزهای 75 و 100 در بازار موجود است و جز پرمصرف‌ترین لولاها است.

تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره

برای تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره در ابتدا تمامی لولاها را با دریل بازکرده و قسمت بازشو را از فریم اصلی جدا می‌کنند و لولای شکسته را تعویض می‌کنند. پس از نصب مجدد بازشو بر روی فریم تعمیرکار و یا نصاب پنجره دوجداره باید حتماً پنجره را رگلاژ و وزن پنجره به‌صورت دقیق بالانس و تنظیم شود.

شکستگی لولای پنجره دوجداره

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین خطرات مخصوصاً در ساختمان‌ها دارای طبقات بالای دو سقوط قسمت بازشو به پایین است شاید در ابتدا عجیب بیاید اما دقیقاً نگهدارنده قسمت بازشو بر روی فریم اصلی  به عهده این لولاها است.در صورت شکستن لولاها و افتادن بازشو امکان شکستن فریم بازشو و حتی شکستن شیشه دوجداره به دلیل فشار مضاعف هست که منجر به تعویض شیشه شکسته خواهد شد. پس بهتر است نسبت به تعمیر و تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره دراسرع‌وقت اقدام شود تا از زیان‌های ناشی از عدم تعویض به‌موقع جلوگیری شود.

معمولاً شکستن لولای پنجره دوجداره به علت استفاده از لولا و یراق آلات غیراستاندارد و نامرغوب در هنگام تولید و یا خارج‌شدن پنجره از حالت رگلاژ اتفاق می‌افتد. تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره یک کار کاملاً فنی و ضروری است و سهل‌انگاری در دیرکرد تعمیر در و پنجره دوجداره می‌تواند هزینه‌های سنگینی را به بار آورد.

کدام لولا برای پنجره مناسب‌تر است؟

لولا پنجره یکی از مهم‌ترین قسمت یراق‌آلات در و پنجره دوجداره هستند که در تمام انواع پنجره‌ها، از جمله پنجره‌های دوجداره مورداستفاده قرار می‌گیرند. پنجره‌های لولا دار، در انواع پنجره لولایی دوحالته، پنجره لولایی تک حالت، پنجره لولایی سایبانی و … ساخته می‌شوند، به‌این‌ترتیب بیشتر پنجره‌ها دارای لولا هستند. در این قسمت باتوجه‌به اهمیت انتخاب لولای مناسب برای تعویض لولای شکسته پنجره دوجداره به بررسی انواع لولا، عملکرد و همچنین تشخیص لولای استاندارد و مرغوب می‌پردازیم.

نقش لولا در پنجره دوجداره چیست؟

لولاها را می‌توان از مهم‌ترین و اصلی‌ترین یراق‌آلات برای پنجره‌های دارای بازشو دانست. لولای پنجره، علاوه بر این که به باز و بسته‌شدن لنگه پنجره کمک می‌کند و این عمل را ممکن می‌سازد، در تحمل وزن شیشه لنگه هم نقش مهمی دارد.

باتوجه‌به نقش بسیار مهم لولا، می‌توان متوجه شد که کیفیت آن بسیار مهم است.

درصورتی‌که لولای پنجره دوجداره (لولای ثابت و رگلاژی) کیفیت و جنس خوبی نداشته باشد، علاوه بر این که می‌تواند موجب از رگلاژ خارج‌شدن پنجره شود، حتی ممکن است بشکند و موجب افتادن لنگه بازشو و یا حتی شکسته شدن شیشه و فریم شود.همچنین به علت عملکرد بد به یراق اصلی پنجره نیز فشار وارد می شود در اینصورت به علت استهلاک زیاد باید تعمیرکاران اقدام به تعویض اسپانیولت پنجره دوجداره کنند.

بنابراین این باید حتماً از انواع لولای پنجره با بالاترین کیفیت ممکن استفاده کرد.

انواع لولای پنجره دوجداره :

 • لولای ثابت یا معمولی
 • لولای تنظیمی یا قابل رگلاژ

نحوه عملکرد لولای ثابت و رگلاژی نیاز به شناخت هر دولولا دارد

لولای معمولی

لولای ثابت، یا لولای معمولی، ساده‌ترین نوع لولا برای پنجره‌هاست که استفاده از آن رواج زیادی دارد.

این لولاها از سه قطعه اصلی ساخته شده‌اند که این قطعات به‌وسیله پین‌ها به هم متصل هستند.

لولاهای معمولی یا لولای ثابت باتوجه‌به ابعادشان در بازار با نام‌های لولای 70، لولای 80 و لولای 100 شناخته می‌شوند.

منظور از این نام‌گذاری اشاره به ابعاد لولا به میلی‌متر است.

بنابراین لولاهای معمولی در ابعاد 7 سانتی‌متر، 8 سانتی‌متر و 10 سانتی‌متری ساخته می‌شود.

در استفاده از لولاهای ثابت باید از سیخ لولا یا همان تسمه گالوانیزه داخل لولا استفاده کرد تا استحکام بیشتری داشته باشد.

هرچند که این استحکام نیز برای پنجره‌ها در ابعاد کوچک مورداستفاده است و در مواردی که ابعاد و وزن پنجره بیشتر باشد با وجود تسمه هم نباید از لولای ثابت استفاده شود.

وزنی که از سوی فریم لنگه بازشو، شیشه و نیروهای کششی و فشاری وارده به وجود می‌آیند بر لولا اعمال می‌شوند که لولا نیز به پروفیل متصل است .

بنابراین، باگذشت زمان وزن لنگه سبب جداشدن پیچ‌های لولا، شکستن لولا یا خم شدن آن، از رگلاژ خارج‌شدن پنجره و افتادگی لنگه می‌شود و زمانی است که پنجره ما نیاز به رگلاژ دارد .

البته اگر پنجره شما وزن زیادی داشته باشد حتی نیاز به گذشت زمان زیادی هم نیست تا این اتفاقات بیفتد.

توجه  داشته باشید که این به معنی ناکارایی لولاهای ثابت یا معمولی نیست، و برای بسیاری از پنجره‌ها که ابعاد و وزن قابل‌تحملی برای لولای ثابت دارند، بدون مشکل می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

لولای رگلاژی

یکی دیگر از انواع لولای پنجره، لولاهای قابل رگلاژ یا لولای تنظیمی هستند.

از نام این لولاها مشخص است که می‌توان آن‌ها را تنظیم کرده و در صورت خارج‌شدن رگلاژ به‌آسانی رگلاژ کرد.

در لولای تنظیمی نیازی به استفاده تسمه گالوانیزه نیست.

لولای رگلاژی یا لولای تنظیمی شاخک‌هایی دارد که به پروفیل وصل هستند و وزن فریم بازشو را تقسیم می‌کنند.

قسمت پیچ لولای تنظیمی، داخل پروفیل است بنابراین ایستادگی و استقامت لولا نسبت به لولاهای ثابت بسیار بیشتر است.

تفاوت لولای ثابت و رگلاژی

علاوه بر این که می‌توان لولاهای تنظیمی یا قابل رگلاژ را به‌راحتی با استفاده از آچار آلن تنظیم کرد، لولاهای تنظیمی از استقامت بیشتری هم برخوردارند و وزن بیشتری را تحمل می‌کنند.

بنابراین اگر از پنجره با ابعاد بزرگ و وزن زیاد استفاده می‌کنید حتماً باید لولای تنظیمی تهیه کنید.

البته مطمئناً یک تفاوت لولای ثابت و رگلاژی قیمت آن است که نوع قابل رگلاژ آن (لولای تنظیمی) قیمت بیشتری دارد.

اما باتوجه‌به دوام بیشتر، ایمنی بیشتر و استحکام بیشتری که برای پنجره‌های بزرگ نیاز است، مطمئناً لولای تنظیمی به‌صرفه خواهد بود.

در پنجره‌های دوجداره دوحالته، به دلیل قرارگیری بازشو از بالا حتماً باید از لولاهای قابل تنظیم استفاده کرد که خود باعث عملکرد بهتر و عایق بندی پنجره دوجداره نیز میشود

نحوه رگلاژ لولای تنظیمی پنجره

مشخص است که لولاهای تنظیمی با داشتن قابلیت رگلاژ شدن و همچنین مقاومت بیشترشان مزایای بیشتری دارند.اگر پنجره از حالت رگلاژ خارج شود معمولا ورود صدای مزاحم از پنجره دوجداره باعث نارضایتی خواهد بود همچنین یکی از دلایل نفوذ آب باران از پنجره دوجداره به داخل ساختمان از رگلاژ خارج شدن یراق آلات و عدم عملکرد صحیح است.معمولا رفع افتادگی پنجره دوجداره و تنظیم دقیق وزن پنجره با یک رگلاژ و تنظیم پنجره دوجداره ساده امکان پذیر است .

همچنین گفته شد که در مورد پنجره دوجداره تک حالت می‌توان از انواع لولاهای تنظیمی و ثابت استفاده کرد، اما در مورد پنجره دوحالته حتماً باید از لولای تنظیمی استفاده شود.

اگر برای پنجره دوحالته خود، یا هر نوع دیگری از پنجره از لولای تنظیمی استفاده کرده‌اید، ممکن است نیاز باشد تا آن را رگلاژ کنید.

چگونه لولای تنظیمی در پنجره دوحالته را رگلاژ کنیم؟

پیش از هر چیز باید گفت که رگلاژ لولای تنظیمی ساده است، اما برای داشتن بهترین نتیجه، و رگلاژ شدن کامل پنجره و دیگر اجزای آن، بهتر است این کار را به تکنسین نصب پنجره بسپارید.

اما اگر خودتان بخواهید لولای تنظیمی را رگلاژ کنید هم این امکان وجود دارد.

به این منظور باید ابتدا از لولای پایین شروع کنید.

لولای پایین دارای دو پین است که دارای حفره‌های شش‌ضلعی‌ای است که به‌وسیله آن می‌توان قسمت بازشو را جابه‌جا کرد.

این پیچ تنظیم در لولای بالا وجود ندارد .

برای رگلاژ لولای تنظیمی باید ابتدا پوسته‌های لولای پایین را بیرون آورده، تا پیچ‌ها و حفره‌های شش‌ضلعی نمایان شوند.

پیچی که به حالت عمودی قرار گرفته، جهت حرکت‌دادن لنگه به‌صورت بالا و پایین است، و پیچ دیگر برای حرکت در جهت افقی (چپ و راست) است.

برای رگلاژ لولای تنظیمی نیاز به آچار الن یا Alen است.

می‌توانید از آچار الن شماره 4 استفاده کنید.

پس از مدتی استفاده از پنجره و باز و بسته‌شدن آن لولا باید تنظیم شود که این کار به‌سادگی با استفاده از چرخاندن پیچ تنظیم با استفاده از آچار الن امکان‌پذیر است. پیچ را در جهات باز یا بسته‌شدن بچرخانید تا جایی که لولا به حالت اولیه رگلاژ شده در آید.

روغن‌کاری لولاهای پنجره دوجداره

افراد فنی می‌دانند که هر وسیله مکانیکی که دارای حرکت، چه چرخشی چه حرکت در محور است، نیازمند روغن‌کاری است تا بهترین عملکرد را داشته باشد و کیفیت و دوام آن حفظ شود.

بنابراین، لولای پنجره دوجداره (لولای ثابت و رگلاژی) به‌عنوان یراقی که دارای حرکت است نیازمند روغن‌کاری است، تا هم لولا دوام و طول عمر بیشتری داشته باشد، و هم پنجره بهتر کار کند و روند باز و بسته کردن راحت‌تر باشد.

به‌منظور روغن‌کاری لولای دوحالته، می‌توان از روغن‌های مخصوص و یا گریس استفاده کرد.

گریس‌کاری یا روغن‌کاری یراق‌آلات بخصوص یراق‌آلات حرکتی مانند لولا باید حداقل سالی یک‌بار انجام شود.

برای روغن‌کاری یا گریس‌کاری لولای تنظیمی، مقداری گریس یا روغن را روی اهرم حرکتی بزنید.

توجه کنید که بهتر است پیش از گریس‌کاری آن را تمیز کنید تا آلودگی وجود نداشته باشد.

2 دیدگاه ها

 1. سلام

  برای ما لولای تنظیمی گذاشتید واقعا عالی بود .
  سپاس فراوان برای مشاوره عالی قیمت عالی و پشتیبانی

  پاسخ
  • winifix

   سلام وقت بخیر
   انجام وظیفه بوده .باعث افتخار ماست که رضایت شما را توانستیم جلب کنیم

   پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در خدمت هستیم بفرمایید
ارسال به واتس آپ
این را به اشتراک بگذارید
Call Now Buttonتماس تلفنی